Kaip skaidrios tiesinimo kapos ištiesina dantis?

Vienas iš naujausių ortodontinių atradimų – skaidrios tiesinimo kapos. Iš tiesų jos sukurtos ir pradėtos naudoti jau seniai, tačiau keliasdešimt metų tobulinamos, kad savo galimybėmis prilygtų breketams.

Kaip skaidrios kapos tiesina dantis?

Pirmiausia, nuėmus atspaudus nuo dantų ar dantis nuskanavus specialiu intraoraliniu skeneriu – kompiuterinės programos pagalba sumodeliuojama situacija, kaip dantys judės kapų pagalba iki tol, kol bus ištiesinti burnoje. Tada 3D spausdintuvu atspausdinamas specialių kapų rinkinys, kuris ir padeda ištiesinti dantis.

Kiekvienoje kapoje yra užprogramuotas tam tikras danties judesys. Tai yra – kapa yra modifikuota toje vietoje, kurioje dantis yra netaisyklingoje padėtyje. Šis neatitikimas tarp kapos paviršiaus ir danties paviršiaus sukuria reikiamą spaudimo jėgą ir taip dantis juda link suplanuoto rezultato. Dančiui palaipsniui judant, ši dantų tiesinimo kapos kuriama jėga po truputį sumažėja, tačiau pakeitus kapą į sekančią (pagal kapų eiliškumą) – generuojama papildoma jėga, kuri toliau judina dantį norima kryptimi.

Kad judesys būtų kuo efektyvesnis – dažniausiai nepakanka vien kapų – reikalinga ant dantų priplombuoti nedidelius plombos gabaliukus (“attachment’us”). Taip pat gali būti reikalinga nešioti elastikus, pašlifuoti tarpdančius ir t.t.

Gydymo eigos etapai:

Ištyrimas. Prieš pradedant gydymą yra reikalinga surinkti duomenis apie pacientą, kurie reikalingi gydymo planavimui. Pacientas nufotografuojamas, atliekama panoraminė ir galvos šoninė rentgeno nuotraukos, nuimami dantų lankų atspaudai arba intraoraliniu skeneriu nuskenuojami dantys.

Planavimas. Naudojant skaitmenines technologijas ir specialią kompiuterinę programą, sukuriamas individualus gydymo planas bei pagaminamas individualių kapų rinkinys. Kiekvieno paciento gydymui reikalingas kapų kiekis yra skirtingas (priklauso nuo sąkandžio patologijos).

Gydymas

  • Ortodontinis gydymas kapomis pradedamas: pacientas atvyksta atsiimti kapų. Dažnai pirmo vizito metu priplombuojami nedideli plombos gabaliukai (“attachment’ai”). Jei reikalinga – pašlifuojami tarpdančiai, susipažindinama su elastikų naudojimu ir t.t.
  • Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o “porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra. Užsidėjus naują kapą pradžioje dažniausiai jaučiamas veržimas, maudimas. Paprastai šie pojūčiai praeina per pirmąsias 2-3 dienas.
  • Kapas reikia nešioti ne mažiau kaip 22 valandas per parą (išsiimamos tik valgant ir valant dantis).
  • Pagamintos kapos yra keičiamos į naujas kas 1-2 savaitės. Per šį laiką dantys po truputį stumdomi į tas vietas, kuriose jie turi būti.
  • Lankomasi pas odontologą maždaug kas 2 – 3 mėnesius.
  • Priklausomai nuo klinikinės situacijos, gydymas gali užtrukti nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Trukmė priklauso nuo atvejo sudėtingumo.

Baigus gydymą.  Po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį (susigrūs ar vėl atsiras tarpeliai ir t.t.). Todėl baigus gydymą dažnai yra paskiriams reteineris (speciali vielutė vidinėje dantų pusėje, skaidri kapa arba plokštelė), kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: