Ortognatinė chirurgija

Kas yra ortognatinė chirurgija?

Ortognatinė chirurgija – tai veido srities operacija, kurios metu sukuriamas taisyklingas (Angle I) sąkandis atstatant taisyklingą apatinio ir/arba viršutinio žandikaulių santykį tarpusavyje. Dažniausiai ortognatinė operacija reikalinga tada, kai santykis tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių nėra taisyklingas (kai neatitinka žandikaulių dydis, forma ar padėtis).

Kokio amžiaus žmonėms gali būti atliekama ortognatinė operacija?

Ortognatinė chirurgija yra atliekama suaugusiems pacientams. Tai yra tada, kai augimo modifikacija nebegali būti taikoma (sustojęs fiziologinis augimas) bei tiems žmonėms, kurių neatitikimas tarp žandikaulių yra toks didelis, kad ortodontinis
gydymas be operacijos būtų nestabilus arba neįmanomas.

Kada ji atliekama?

Ortognatinė chirurgija yra atliekama, kai yra didelis skeletinis žandiklaulių neatitikimas (skeletinės kilmės sąkandžio anomalija), veido asimetrijos ir deformacijos, ir dėl to esantis neestetinis dantų ir veido vaizdas netenkina paciento, t.y. sutrikusi funkcija veikia fizinę ir emocinę būseną.

Kokios skeletinės sąkandžio patologijos gali būti koreguojamos ortognatinės operacijos metodu?

Ortognatinė chirurgija reikalinga, jei yra didelio laipsnio:

Ortognatinė chirurgija reikalinga tada, kai skeletinis žandiklaulių disbalansas yra labai didelis – esantis už ortodontinio gydymo galimybių ribų.

Kokia yra procedūros eiga?

  • Atliekama konsultacija pas ortodontą ir veido ir žandikaulių burnos chirurgą dėl ortognatinės operacijos.
  • Atliekamas paruošiamasis ortodontinis gydymas prieš operaciją. Dažniausiai paruošiamojo gydymo laikotarpiu yra reikalingi breketai, tačiau dantims „sustatyti” į reikiamą padėtį gali būti naudojamos ir dantų tiesinimo kapos.
  • Atliekama ortognatinė operacija. Operacijos metu gali būti pertvarkomas viršutinis žandikaulis, apatinis žandikaulis ir(arba) smakras.
  • Atliekamas baigiamasis ortodontinis gydymas po operacijos (breketais arba dantų tiesinimo kapomis).
  • Retencija. Pabaigus gydymą yra paskiriams reteineris, kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra po chirurginės ir ortodontinės korekcijos.

Visas gydymo procesas įprastai trunka ilgai (paprastai apie 2 metus), todėl labai svarbu, kad pacientas būtų motyvuotas ir gydymą tęstų iki galo.

Kokie yra teigiami ortognatinės operacijos aspektai?

Po operacijos gyvenimo kokybė (dažniausiai) pagerėja visais aspektais: fiziniu, estetiniu bei psichologiniu. Atkurimas taisyklingas sukandimas, pagerėja kramtymo funkcija, pacientas tampa labiau patenkinas estetiniu veido ir dantų vaizdu, didėja pasitikėjimas savimi.

Kokie yra neigiami ortognatinės operacijos aspektai?

Trumpalaikiai neigiami efektai: iškart po operacijos dažnai skundžiamasi pasunkėjusia mityba, tinimu, pasunkėjusia kalba, skausmu, nejautra. Tačiau šie reiškiniai yra laikini.

Kas atlieka ortogatinę operaciją?

Ortognatinę operaciją atlieka veido ir žandikaulių chirurgas.

Rekomenduoju šiuos specialistus:

Kiti straipsniai: