Ortodontinė veido kaukė

Kas yra ortodontinė veido kaukė?

Ortodontinė veido kaukė – tai išorinio tempimo aparatas, skirtas viršutinio žandikaulio dantų ir skeletinėms ortodontinėms anomalijoms gydyti ir viršutinio žandikaulio augimui modifikuoti/skatinti.

Veido kaukė susideda iš standaus rėmo, kuris yra tvirtinamas ant veido ir taip užtikrina skeletinę atramą į smakrą ir kaktą, ir elastinio tempiklio, kuris pritvirtinamas prie burnoje esančio viršutinio žandikaulio ortodontinio įtvaro.

Ortodontinė veido kaukė labai dažnai derima su kitu ortodontiniu aparatu t.y. viršutinio žandikaulio plėtikliu.

Kada naudojama ortodontinė veido kaukė?

Ji naudojama, kai yra „per mažas” viršutinis žandikaulis (ar per didelis apatinis žandikaulis) ir dėl to atsirandusi sąkandžio patologija – mezialinis sukandimas. Šio ortodontinio aparato pagalba galima plėsti viršutinį žandikaulį (kai aparatas derinimas su viršutinio žandikaulio plėtikliu) ir skatinti jo augimą į priekį ir žemyn.

Dažnai mezialinis sukandimas yra gydomas etapais: pirmas etapas yra ortodontinės veido kaukės naudojimas, tačiau pacientas po gydymo yra toliau stebimas ir vyresniame amžiuje dėl žandikaulių augimo dažnai prireikia papildomo gydymo etapo – reikalinga naudoti/nešioti tam tikrus ortodontinius aparatus (breketus, dantų tiesinimo kapas ar kt.).

Ankstyvas mezialinio sąkandžio gydymas naudojant ortodontinę veido kaukę dažnai yra pirmo pasirinkimo priemonė skatinanti viršutinio žandikaulio augimą ir veido struktūrų vystymąsį, ir jei gydymas yra efektyvus (vaikas bendradarbiauja ir nešioja aparatą) – tai sumažina tikimybę, kad reiks sudėtingo gydymo vyresniame amžiuje (pavyzdžiui, patologijos koregavimo atliekant dantų šalinimą ar ortognatinės chirurgijos).

Svarbu žinoti, kad mezialinis sukandimas yra viena iš sunkiausiai gydomų ortodontinių anomalijų. Gydymas dažnai yra ilgas, dėl ilgai trunkančio veido ir žandikaulių augimo. Beje, net jei buvo taikytas gydymas vaikystėje naudojant veido kaukę – vis vien išlieka tikimybė, kad ateityje prireiks ortognatinės chirurgijos (nors ta tikimybė sumažinama). Viskas priklauso nuo individualios situacijos (žandikaulių augimo potencialo).

Kokio amžiaus vaikams yra tinkama ortodontinė veido kaukė?

Šį aparatą rekomenduojama pradėti nešioti kuo anksčiau, dažniausiai jis skiriamas kai vaikui yra 6-7 metai (kai kurie gydytojai skiria ir 5mečiams).

Šis ortodontinis-ortopedinis gydymas turi būti pradėtas ankstyvuoju periodu (jaunesniems kaip 12 metų vaikams), nes tada yra nepasibaigęs viršutinio žandikaulio augimas.

Kiek valandų per parą rekia nešioti veido kaukę?

Rekomenduojama nešioti ne trumpiau kaip 14 valandų per parą, taigi – miego metu ir kelias valandas dienos metu.

Kiek laiko užtrunka gydymas?

Dažniausiai gydymas naudojant ortodontinę veido kaukę trunka 6-12 mėn.

Ar galima su ortodontine veido kauke valgyti ar valytis dantis?

Ne, valgant ir valantis dantis – aparatą reikia nusiimti. Taip pat su aparatu negalima žaisti judrių žaidimų, nes galima susižeisti.

Ar šis aparatas sukelia skausmą burnoje?

Vaikas gali jausti maudimą burnoje pirmąsias 3-5 dienas. Jei skauda – dažnai skiriami nuskausminamieji medikamentai. Vėliau prie veido kaukės tempimo yra priprantama ir maudimo/skausmo nebejaučiama.

Jei skausmas nemažėja po 5 dienų ar aparatas nuolat žaloja lūpas/skruostus – kreipkitės į ortodontinį aparatą paskyrusį gydytoją.

Ar yra alternatyvus ortodontinis aparatas mezialiniam sąkandžiui koreguoti?

Taip, yra ir kitų aparatų, kurie padeda koreguoti mezialinį sąkandį, pavyzdžiui, funkciniai aparatai (pvz., Frankel funkcinis aparatas), elastikų nešiojimas naudojant skeletinę atramą (tinka 10-12 metų vaikams), modifikuotas gomurio plėtimo aparatas ir kt.

Kiti straipsniai: