Distalinio sąkandžio koregavimas vaikystėje

Distalinis sąkandis – tai toks sukandimas, kai nustatoma galinė apatinio žandikaulio padėtis, t.y. apatinis žandikaulis yra per mažas. Taip pat distalinis sukandimas gali būti tada, kai yra per didelis viršutinis žandikaulis (lyginant su apatiniu žandikauliu), bet šiame straipsnyje aprašomas gydymas tinkamas tada, kai distalinio sukandimo priežastis – per mažas apatinis žandikaulis.

Geriausia distalinį sukandimą koreguoti vaikystėje, nes tada koreguojama ne tik dantų padėtis, tačiau galima koreguoti ir skeletinį žandikaulių neatitikimą, t.y. „paskatinti” apatinio žandikaulio augimą ir taip pagerinti veido estetiką/profilį.

Distalinio sukandimo korekcija

Vaikystėje distalinis sukandimas dažnai koreguojamas dviem etapais. Pirmo etapo metu yra atliekama sąkandžio korekcija fukciniu aparatu, o antro etapo metu yra naudojami breketai arba dantų tiesinimo kapos.

Pirmas etapas. Funkcinis aparatas

Funkciniai aparatai – tai – ortodontiniai aparatai, skirti netaisyklingo sąkandžio koregavimui apatinį žandikaulį pastumiant į priekį ir taip sukuriant maksimaliai taisyklingą žandikaulių padėtį. Kai žandikaulis yra priekinėje padėtyje – skatinamas jo augimas, todėl sąkandis koreguojamas net tik keičiant dantų padėtį, bet ir harmonizuojant žandikaulių dydį.

Funciniai aparatai yra:

  • Išimami (Anderseno, Twin Blck)
  • Neišimami (Herbstas, Forsus aparatas)

Kokio amžiaus vaikams yra tinkamiausi funciniai aparatai?

Norint maksimaliai išnaudoti apatinio žandiklaulio augimo potencialą – aparatas skiriamas tada, kai vyksta intensyviausias žandikaulio augimas, t.y 11-14 metų vaikams.

Funkciniai aparatai gali būti skiriami ir suaugusiems, tačiau tada jie koreguoja sąkandį keisdami dantų padėtį (neveikia skeletinio augimo). Jei suaugus yra didelis žandikaulių „neatitikimas” ir reikalinga skeletinė žandikaulių korekcija – tada reikalinga ortognatinė chirurgija.

Kiek laiko trunka sąkandžio korekcija funkciniu aparatu?

Funcinis aparatas dažniausiai nešiojamas apie 8-18 mėnesių. Nešiojimo trukmė yra individuali – priklauso nuo sąkandžio patologijos ir aparato rūšies.

Antras etapas. Breketai arba dantų tiesnimo kapos

Po gydymo funkciniu aparatu – žandikauliai turėtų būti taisyklingoje padėtyje, tačiau funkciniai aparatai nekoreguoja dantų susigrūdimo, dantų pasisukimų ir panašiai, todėl dar reikalinga nešioti breketus ar dantų tiesinimo kapas dantų padėčiai koreguoti.

Beje, tam tikri funkciniai aparatai (pavyzdžiui, Forsus aparatas) gali būti naudojami vienu metu, su breketais. Gydymo planą atsižvelgdamas į konkrečią sąkandžio patologiją sudaro gydytojas ortodontas.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: