Koks danties skalavimo skystis tinkamas po danties rovimo (ar operacijos burnoje)?

Svarbu žinoti, kad 24 valandas po danties šalinimo yra nerekomenduojama skalauti su jokiu burnos skalavimo  skysčiu, nes gali pasišalinti kraujo krešulys, kuris reikalingas žaizdos gijimui.

Tačiau po 24 valandų galima skalauti (iš pradžių nestipriai/neintensyviai).

Kokį skalavimo skystį rinktis?

Priešuždegimiškai (antibakteriškai) veikia burnos skalavimo skystis, kuriame yra chlorheksidino gliukonato (0.05% arba 0,12% arba 0,2%). Reikalinga įsipilti 10-15 mililitrų skysčio ir  skalauti 30-60 sekundžių. Praskalavus – išspjauti. Naudoti 2-3 kartus per dieną. Šiuo skysčiu rekomenduojama skalauti ne ilgiau kaip 14 dienų (nebent odontologas nurodė kitaip).

Kaip veikia chlorheksidino gliukonatas?

Chlorheksidino gliukonatas padengia burnoje esančius paviršius (gleivinę, dantis, dantenas ir t.t.) ir slopina bakterijų, virusų ir grybelių kolonizaciją (dauginimąsi) – sumažėja apnašo kiekis.

Kokie yra skalavimo skysčio su chlorheksidino gliukonatu šaltutiniai poveikiai?

Kadangi chlorheksidinas sukelia tam tikrus šautinius poveikius, jį rekomenduojama naudoti ne iligiau kaip 14 dienų (nebent odontologas rekomendavo kitaip).

Gali pasireikšti šie požymiai:

  • Laikinas skonio jutimo sutrikimas;
  • Liežuvio deginimo jausmas;
  • Gali atsirasti paviršinis liežuvio, dantų ir kompozicinių plombų nusidažymas (rudos dėmelės). Tačiau, tam tikrais atvejais, norint pilnai panaikinti atsiradusį pigmentą (rudas dėmeles) gali prireikti atlikti profesionalią burnos higieną (odontologijos kabinete).

Šalutiniai poveikiai išnyksta, nustojus skalauti chlorheksidino gliukonato turinčiu burnos skalavimo skysčiu.

Svarbu žinoti, kad chlorheksidinas inaktyvinamas daugumos dantų pastų surfaktantų (putojančios medžiagos). Dėl šio inaktyvinimo svarbu nenaudoti chlorheksidino skalavimo skysčio 60 minučių prieš ir po įprastinio dantų valymo.

Burnos skalavimo skysčių su chlorheksidino gliukonatu pavyzdžiai:

P.S.  Tam tikri odontologai po operacijų rekomenduoja skalauti druskos tirpalu. Stiklinėje šilto vandens reikia ištirpinti šaukštą druskos. Praskalauti ir išspjauti.

Kiti straipsniai: