Kreivi vaiko dantys – kokios galimos priežastys?

Netaisyklingo sąkandžio formavimąsi lemia genetika ir aplinkos faktoriai.

Labai svarbus laikotarpis sąkandžio formavimuisi yra vaikystė (ypač iki tol, kol išdygsta visi nuolatiniai dantys), nes jei dėl tam tikrų faktorių susiformuoja netaisyklingas sąkandis esant pieniniam ar mišriam sąkandžiui (kai yra pieninių dantų) – dažniausiai susiformavęs sukandimas išlieka ir išdygus nuolatiniams dantims.

Kokie aplinkos faktoriai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi?

  • Priešlaikinis pieninių dantų netekimas (pvz., pieninis dantis buvo pašalintas dėl karieso). Dažnai kreivi, susigrūdę nuolatiniai dantys dygsta būtent todėl, nes pieniniai dantys buvo netekti per anksti.
  • Piršto čiulpimo, lūpos prikandimo įprotis. Dėl šių ydingų įpročių gali keistis priekinių dantų padėtis – dantys gali palinkti į lūpų ar liežuvio pusę, formuotis atviras, kryžminis sąkandis. Ypač svarbu piršto čiulpimo įpročio atsisakyti, kol yra pieninis sąkandis, nes jei čiulpimo įprotis išlieka ir išdygus nuolatininiams dantims – netaisyklingas sąkandis taip pat išlieka nuolatiniame sąkandyje. Tačiau jei čiulpimo įpročio atsisakoma iki kol išdygsta pirmieji nuolatiniai dantys (kandžiai) – yra tikimybė, kad sąkandis normalizuosis (t.y. tam tikri netaisyklingo sąkandžio komponentai išnyks).
  • Gana dažnai netaisyklingo sąkandžio priežastys yra vaiko įprotis kvėpuoti per burną, neteisinga liežuvio padėtis, taip pat neteisingas rijimo tipas ar padidėjęs smakro, lūpų raumenų aktyvumas, netaisyklinga laikysena ir kt. Būtent šie įpročiai sukelia žandikaulio vystymosi ir dantų padėties pakitimus. Labai svarbu pastebėti šiuos įpročius ir juos laiku koreguoti. Tokiu atveju pagelbėti gali miofunkcinės terapijos specialistas, kuris dirba komandoje su gydytoju ortodontu.
  • Padidėję adenoidai ir/ar tonzilės. Normaliai visi turime kvėpuoti per nosį, tačiau tam tikriems vaikams apie 6–8 metus suveši limfinis audinys, todėl jiems tampa sunku kvėpuoti per nosį. Vaikai būna prasižioję, kvėpuoja per burną, ir tokiu būdu sutrinka natūrali veido ir kramtymo raumenų f-ja ir pradeda formuotis netaisyklingas sąkandis. Taip pat dėl nuolatinio kvėpavimo per burną gali keistis veido bruožai, atsirasti polinkis dažniau sirgti bendrinėmis ligomis, kvėpavimo sutrikimais ir kt. Jei vaikas nuolat kvėpuoja per burną, nes jam nėra galimybės dėl išvešėjusio limfinio audinio kvėpuoti per nosį – svarbu tai laiku pastebėti ir kreiptis į ausų, nosies, gerklės gydytoją, kad įvertintų situaciją.

Kada reikia apsilankyti pas ortodontą pasitikrinti dėl netaisyklingo sąkandžio?

Maždaug 7-8 vaiko gyvenimo metais dažniausiai jau yra išdygę visi keturi viršutiniai nuolatiniai kandžiai – todėl tai tinkamas laikas apsilankyti pas gyd. ortodontą. Burnoje esant pieniniams ir nuolatiniams dantims per trumpą laiką vyksta gana dideli dantų lankų bei pačių žandikaulių pokyčiai. Todėl svarbu, kad ortodontas pastebėtų, jei yra sutrikusi dantų dygimo eiga, jei yra kryžminis sukandimas, siauras viršutinis žandikaulis ir pan. ir laiku pradeda taikyti priemones, kurios įprastai gana nesudėtingai koreguoja netaisyklingą sukandimą.

Taip pat ortodontas įvertins, ar yra žalingų faktorių (pvz., įprotis kvėpuoti per burną) ir nukreips pas reikiamą specialistą (pvz. LOR gydytoją ar miofunkcinės terapijos specialistą ir kt.).

Kiti straipsniai: