Kvėpavimas per burną ir blogas sukandimas
Kodėl vaikas kvėpuoja per burną?
Dažnos kvėpavimo per burną priežastys yra: alergijos ir padidėję adenoidai/tonzilės. Kartais kvėpuojama per burną dėl susiformavusio įpročio.
Bet kuriuo atveju, jei vaikas nuolatos kvėpuoja per burną – rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar LOR gydytoju dėl galimų priežasčių ir jų šalinimo.
Ar kvėpavimas per burną sukelia sąkandžio patologijas?
Tiksliai ši sąsaja nėra nustatyta, tačiau pastebėta, kad vaikai, kurie kvėpuoja per burną turi didesnes sąkandžio (ir skeletines) patologijas. Dažniausiai stebimas pailgėjęs apatinis veido trečdalis ir susiaurėjęs viršutinis žandiklaulis (dėl netaisyklingos liežuvio padėties, kai lūpos yra nečiaupios). Taip pat dažniau diagnozuojamas atviras sukandimas, atsikišę priekiniai dantys ir apatinio žandiklaulio „galinė” padėtis (atsitraukimas).
Kaip koreguojamas kvėpavimas per burną?
Pirmiausia, svarbu nustatyti priežastį, ir, jei įmanoma, ją pašalinti (pvz., operuoti padidėjusius adenoidus).
Jei priežastis yra susiformavęs įprotis kvėpuoti per burną, tada vaikams suformuoti taisyklingą įprotį (kvėpavimą per nosį) gali padėti specialus aparatas – treineris. Treineris skirtas kartu su tėvų pagalba daryti specialius raumenų ir žandikaulio padėties pratimus. Jo pagalba skatinama taisyklingai sučiaupti lūpas, o liežuvį lakyti tinkamoje padėtyje. Kasdien reikalinga penkių-dešimties minučių mankšta ir treinerio laikymas burnoje per naktį bei vieną-dvi valandas dienos metu. Treineris ne tik koreguoja žalingus įpročius bet ir žandikaulių bei netaisyklingą dantų padėtį. Efektyviausia treinerį nešioti kai vaikui 5-10 metų (kuo anksčiau, tuo geriau).
Jei žalingo kvėpavimo koreguoti nepavyksta ir dantys bei žandiklauliai yra netaisyklingoje padėtyje – svarbu pasikonsultuoti su ortodontu (jis ir paskiria treinerį ar kitą ortodontinį aparatą).