Ortodontinis tarpdančių šlifavimas – kam reikalinga ši procedūra?
Ortodontinis tarpdančių šlifavimas arba interproksimalinė tarpdančių redukcija (ang. IPR) – tai yra procedūra, kurios metu atliekamas danties pločio susiaurinimas (nedidelis emalio sluoksnio paploninimas).
Tai yra gana dažnai ortodontijoje taikoma procedūra – ypač kai sąkandžio korekcijai naudojamos dantų tiesinimo kapos.
Kam reikalinga ši procedūra?
Ši procedūra naudojama:
- Kai trūksta vietos dantų lanke. Jei dantys yra susigrūdę – jiems ištiesinti reikia vietos . Yra keletas būdų, kaip „sukurti” vietos dantų lanke ir vienas iš jų yra tarpdančių šlifavimas. Šlifuojama nedaug – iki 0,5 mm emalio nuo kontaktinio paviršiaus. Šlifuojant tarpdančius – išvengiama dantų šalinimo (tai taip pat yra vienas iš vietos dantų lanke gavimo metodų), tačiau jei susigrūdimas labai didelis – kartais prireikia ir dantų šalinimo (dažniausiai – kaplių).
- Kai nenorima per daug „atlenkti dantis į priekį” ar planuojama atlenkti priekinius dantis atgal (link liežuvio). Tam tikrose situacijose reikalinga, kad dantys išlaikytų optimalų palinkimo kampą – tai yra nebūtų per daug „atlenkti į priekį”. Atlikus tarpdančių šlifavimą, galima dantų palinkimo kampą išlaikyti estetišką.
- Kai norima pagerinti danties formą. Pavyzdžiui, jei dantys yra trikampės formos, kartais pašlifuojami tarpdančiai tam, kad būtų pakeista danties forma (į labiau stačiakampę formą) – tada susiformuoja tampresnis tarpdančių kontaktas ir sumažėja tikimybė, kad tarp dantų susidarys juodas tarpelis/trikampis (tarpdantis).
- Kai norima pasiekti didesnį stabilumą po ortodontinio gydymo. Įrodyta, kad pašlifavus tarpdančius – susidaro tampresnis kontaktas, kuris sąlygoja didesnį poortodontinį stabilumą, tai yra mažėja tikimybė, kad dantys pakartotinai susigrūs po ortodontinio gydymo. Tačiau net jei buvo atliktas tarpdančių šifavimas – po ortodontinio gydymo rekomenduojama nešioti reteinerį.
Ar tarpdančių šlifavimas kenkia dantims?
Mokslinėje lieteratūroje raškoma, kad tarpdančių šlifavimas nepadidina karieso ar tarpdančių uždegimo atsiradimo tikimybės.
Tai saugi procedūra, jei šlifuojama ne daugiau kaip pusė esamo emalio storio, dažniausiai saugu šlifuoti iki 0,5 mm danties kontaktinėje dalyje (tarpdantyje) esančio emalio. Tačiau emalio storis yra individualus – pas kai kuriuos žmones jo yra daugiau, o pas kai kuriuos – mažiau. Gydytojas įvertina situaciją ir nusprendžia, kiek emalio šlifuoti yra saugu/galima.
Kaip atliekamas tarpdančių šlifavimas?
Tarpdančių pašlifavimas yra atliekamas specialiomis tarpdančių šlifavimo juostelėmis, diskeliais, grąžteliais, į pjūklelį panašiu instrumentu ir kt.
Procedūra yra neskausminga, nes šlifuojama nedaug, emalio ribose.