Patarimai, kaip elgtis atsiradus apatinio žandikaulio sąnario sutrikimams (veido raumenų maudimui, sąnario skausmui ir kt.)
Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai gali sukelti tiek itin stiprų, tiek pną skausmą, jaučiamą smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ar aplink jį esančių audinių srityje. Skausmas gali būti laikinas arba ilgalaikis (besitęsiantis keletą metų). Skausmas gali būti juntamas vienoje arba abiejose veido pusėse.
Atsiradus skausmui/maudimui dėl žandikaulio sąnario sutrikimų – namuose gali pagelbėti:
- Venkite didelės amplitudės žandikaulio judesių (išsižiokite ne daugiau, nei kad yra nykščio dydis). Stenkitės plačiai nežiovauti, nešaukite, nedainuokite ir nedarykite nieko, kas verstų plačiai išsižioti. Netikrinkite, ar plačiai žiojantis girdisi spragsėjimas, ar ne – sąnariui geriausi kuo mažesnės amplitudės judesiai.
- Valgykite minkštą maistą: pavyzdžiui, košę, varškę, sriubą, kiaušinį ir kt. Stenkitės nekąsti priekiniais dantimis, kietesnį maistą supjaustykite gabaliukais ir dėkite ant galinių (krūminių) dantų.
- Kramtykite maistą abiejomis pusėmis (ir kaire, ir dešine dantų lanko puse).
- Nekramtykite nagų, pieštukų ir pan. Taip pat nekramtykite kramtomosios gumos.
- Neremkite smakro ranka (tiek ramybės, tiek miego metu).
- Praktikuokite gerą laikyseną, nes tai gali padėti sumažinti kaklo ir veido skausmą.
- Nesukąskite stipriai dantimis – tarp dantų turėtų būti mažas tarpelis. Tai padeda sumažinti žandikaulio spaudimą ir dantų dilimą. Vienas iš būdų, kaip tai padaryti – įdėti liežuvį tarp dantų.
- Naudokite šiltą kompresą. Ant skausmingos vietos priglauskite šiltą drėgną rankšluostį ar vandens butelį, pripildytą šilto vandens (apie 15 min.). Laikykite priglaudę 3-4 kartus per dieną. Procedūrą galite atlikti apie 6 sav.
- Stresą mažinančių metodų taikymas, pavyzdžiui, joga, meditacija, psichoterapija.
- Stenkitės gerai išsimigoti, miegodami nelaikykite rankos po smakru, nemiegokite ant pilvo (nes šioje pozcijoje labiau apkraunamas žandikaulis ir kaklo raumenys), geriau miegokite ant nugaros arba šono.
- Venkite kofeino. Kofeino yra kavoje, arbatoje, šokolade, koloje ir t.t. Kofeinas turi savybę sutraukti raumenis ir gali išprovokuoti skausmą.
- Nereceptinių vaistų nuo skausmo vartojimas. Jei skausmas intensyvus – išgerkite nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofeno), tai pat galite išgerti paracetamolio.
- Galite pabandyti ties skaudama/maudžiama vieta įtrinti gelį su Ibuprofenu+Levomenthol (pavyzdžiui, Deep Relief).
- Fizinė terapija arba masažas. Tai procedūros, kurias atlieka žmogus, kuris specializuojasi kvalifikuotai atlikti šias procedūras, kai pacientas skundžiasi žandikaulio sąnario skausmu/maudimu. Vilniuje arba Kaune veido raumenų kineziterapija gali būti atliekama FaceMyo klinikoje.
Skausmui nepraeinat, kreipkitės į odontologą, kuris domisi ir specializuojasi smilkininio apatinio žandikaulio skausmo diagnostikoje ir gydyme.