Pirmųjų dantukų dygimas: ką reikia žinoti?
Pirmieji pieniniai dantukai gali pradėti dygti 1,5-2 mėnesių kūdikiui, tačiau kai kuriems gali nepasirodyti iki 1,5 metų (dažniausiai kalasi 6 -7 mėnesį). Daugeliu atvejų tai yra normalu ir vėliau nesukelia jokių problemų.
Dažniausiai pirmieji pasirodo apatiniai centriniai kandžiai, o po to viršutiniai centriniai kandžiai.
Kokie yra dantukų dygimo ženklai?
- Atsiradęs irzlumas (ypač naktį). Dažnesni prabudimai naktį bei miego sutrikimai;
- Burnoje stebima patinusi raudona ar net melsva dantenų dalis po kuria stebimas balkšvas kalnelis-pieninis dantukas;
- Pagausėjęs seilėtekis;
- Gali atsirasti veido bėrimai aplink lūpas;
- Didelis kūdikio noras kandžiotis ir kišti pirštus bei įvairius daiktus į burnytę;
- Tos pusės, kurioje dygsta dantis, ausies ar žando trynimas;
- Padidėjęs irzlumas;
- Gali būti sumažėjęs apetitas;
- Dantenų jautrumas;
SVARBU ŽINOTI: Aukšta temperatūra nėra dantukų dygimo požymis – jei temperatūra aukšta (38 ir daugiau), yra stiprus viduriavimas ar sloga, būklė blogėja, visada geriau pasitarti su šeimos gydytoju.
Kas palengvina dantukų dygimą?
Masažas. Dantų dygimą palengvina dantenų masažas, vėsinimas, todėl galite pamasažuoti švariu pirštu. Yra specialių tam skirtų pirštelių, servetėlių burnos ertmei valyti, dantenų masažuoklių. Galima vaikučiui duoti kramtyti guminių kramtukų ar specialių žiedų kramtymui, kuriuos patogu paimti į ranką, be to, jie užpilyti skysčiu, todėl galima atšaldyti. Paprastesnis būdas – duoti kramtyti sudrėkintą švarų audeklą ar rankšluostį. Tik turėkite omeny, kad per stipriai, per šiurkščiai sukandus/patrynus dantenas galima pažeisti, nubrozdinti, tada skaudės dar labiau. Taip pat nieko negalima daryti prieš kūdikio valią. Jei kūdikis priima pagalbą kramtukais, pats kiša juos į burną – tada gerai. Jeigu kūdikis nenori, atstumia, tada nekiškite per prievartą.
Gelis. Puikiai veikia specialūs geliai (pvz., Anaftin Baby, Kamistad), kurie skirti tepti dantenas, kai dygsta dantukas ir vaikas rodo ženklus, kad jam skauda. Juose reikia naudoti teisingai, stengtis tepti ant sausų dantenų. Ant dantuko dygimo vietos uždėkite gelio ir švelniai įmasažuokite.
Gelį pageidautina tepti kūdikiui pavalgius ir prieš užmiegant, kad geriau susidarytų plėvelė ir ilgesnį laiką būtų malšinamas skausmas. Vartokite taip dažnai, kiek reikia.
Vaistai. Jei kalantis dantukams vaikas yra labai neramus ir atsisako valgyti – galima skirti paracetamolio. Kūdikiams nuo 3 mėnesių iki vienerių metų vienkartinė dozė yra 60-120 mg, 1-5 metų 120-250 mg. Vienkartinė dozė gali būti skiriama ne dažniau kaip 4 kartus per parą. Dėl vaistų vartojimo būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytoju.