Šaknies viršūnės rezekcija

Danties šaknies viršūnės rezekcija – tai chirurginė operacija, kurios metu nupjaunama infekuota danties šaknies viršūnė ir pašalinami aplink esantys pakitę audiniai. Šią procedūrą dažniausiai atlieka burnos chirurgas.

Kada indikuotina atlikti šaknies viršūnės rezekciją?

Tai procedūra, kuri atliekama, kai šaknų kanalų gydymas ar pergydymas yra neveiksmingas ar negalimas, ir išlieka uždegimas apie šaknies viršūnę. Paskutinė galimybė išsaugoti dantį (išvengti šalinimo/rovimo) yra chirurginis gydymo metodas – šaknies viršūnės rezekcija.

Dažniausios priežastys yra šios:

  • Kai yra išliekantis uždegimas apie danties šaknies viršūnę, nors šaknies kanalų gydymas atliktas kokybiškai;
  • Kaip yra išliekantis uždegimas apie danties šaknies viršūnę ir yra reikalingas šaknies kanalų pergydymas – tačiau kanalų pergydymas  negali būti atliktas dėl įvairių priežasčių: šaknies kanalai yra kalcifikuoti; jie yra lenkti taip, kad jų neįmanoma praeiti su instrumentu; kai šaknies kanalų gydymui naudojamas instrumentas yra atsidalinęs šaknies kanale ir t.t.;
  • Kai aplink danties šaknį yra išliekantis uždegimas, o šaknies kanalų gydymas negali būti sėkmingai pabaigtas dėl svetimkūnio patekimo į audinius apie šaknies viršūnę, šaknies perforacijos, viršutinio danties šaknies trečdalio lūžio ar įvairių danties anomalijų;

Kaip atliekama šaknies viršūnės rezekcija?

Operacijos tikslas yra pašalinti infekcijos ir uždegimo pažeistą šaknies viršūnę, pakitusius aplinkinius audinius ir (jei yra galimybė) užplombuoti šaknies kanalą – taip sustabdomas tolimesnis infekcijos plitimas.

  • Danties šaknies viršūnės rezekcija įprastai atliekama vietinėje nejautroje. Operacijos metu pacientas nejaučia skausmo.
  • Operacijos metu yra surandama šaknies viršūnė, atidengiami ir išvalomi pakitę aplinkiniai audiniai.
  • Nupjaunama (rezekuojama) šaknies viršūnė.
  • Po šaknies viršūnės rezekcijos, nupjautos šaknies kanalas dažniausiai turi būti užplombuotas. Šaknies kanalas plombuojamas tos pačios procedūros metu retrogradiškai, t.y. suformuojama 2-3 mm ilgio ertmė nupjautoje šaknyje ir ji užpildoma plombine medžiaga.
  • Jei išvalyto židinio kaulinė ertmė didelė, rekomenduojama ją užpildyti kaulo pakaitalu.
  • Galiausiai žaizda yra patikrinama, išplaunama fiziologiniu tirpalu, žaizda susiuvama pavienėmis siūlėmis.

Danties šaknies viršūnės rezekcijos procedūra dažniausiai trunka iki 1 valandos. Šaknies viršūnės rezekcija atliekama tiek krūminių, tiek priekinių dantų srityje.

Kaip elgtis po procedūros?

Apie pooperacines instrukcijas jus informuos gydytojas. Tačiau įprastai, atlikus rezekciją, kurį laiką vartojami antibiotikai, vaistai nuo skausmo. Kurį laiką maistą tenka kramtyti tik ta puse, kuri nebuvo operuota, o po 7-10 dienų yra pašalinami siūlai.

Po procedūros gali būti jaučiamas silpnas diskomfortas, patinimas ir nežymus kraujavimas.

Dėl kokių priežasčių šaknies viršūnės rezekcijos procedūros NEGALIMA atlikti?

Dažniausios priežastys yra šios:

  • Trumpa danties šaknis;
  • Gilios periodonto kišenės apie dantį, kurio šaknies viršūnė turi būti nupjauta;
  • Operuojama šaknis yra greta svarbių anatominių struktūrų, kurios gali būti pažeistos operacijos metu (žandinio ančio, kandžių ar didžiojo gomurio kanalų viršutiniame žandikaulyje, apatinio alveolinio nervo kanalo ar smakrinės angos apatiniame žandikaulyje).
  • Pasitaiko atvejų, kai šaknies viršūnės rezekcija negali būti atlikta dėl kitų organizmo būklių (ūmus stomatitas, anksčiau nei prieš 6 mėn. įvykęs miokardo infarktas, aukštas arterinis kraujo spaudimas, kraujo krešėjimo sutrikimai ar kraują skystinančių medikamentų vartojimas, ūmios infekcinės ligos, nekontroliuojamas cukrinis diabetas, nėštumo pirmasis ir trečiasis trimestrai it kt.). Kontraindikacijos dažniausiai yra laikinos ir pasikeitus organizmo būklei šaknies viršūnės rezekcija gali būti atlikta.

 

Kiti straipsniai: