Supūliavo protinis dantis. Ką daryti?
Kartais protinis dantis sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Kai dantis yra nepilnai išdygęs – virš jo susiformuoja gleivinės kišenė („kapišonas“). Po „kapišonu“ patenka maisto likučiai, išvalyti juos dantų šepetėliu nepavyksta, ir jie tampa puikia mitybos terpe mikrobams. Tada prasideda pūlingas uždegimas (perikoronaritas).
Kokie yra uždegimo (perikoronarito) simptomai?
Pagrindiniai simptomai yra:
- vis intensyvėjantis skausmas, galintis apimti smilkinį, ausį
- gali būti sunku (skausminga) išsižioti ir ryti
- gali prasidėti karščiavimas, bendras negalavimas, kamuoti galvos skausmai
- neišdygusį protinį dantį dengianti gleivinė būna skausminga, iš po jos gali skverbtis pūliai
- gali atsirasti blogas burnos kvapas
Koks yra gydymas?
- Apsilankykite pas odontologą, jis įvertins situaciją ir paskirs gydymą (pvz., antibiotikų kursą, „kapišono” praplovimą, protinio danties „kapišono” pašalinimą ar danties šalinimą)
Prieš apsilankant pas odontologą galite:
- Išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., Ibuprofeno 400 mg 3 kartus per dieną, kas 6 val.)
- Šaldyti tinstančią vietą (žandą). Šaldyti apie 15-20 minučių su 20 minučių pertraukomis.
- Naudoti burnos skalavimo skystį, kuris gali padėti sumažinti pūlinio infekciją (pvz., skystį su 0.12 proc. chlorheksidino, kaip Eludril).
- Jei tinimas plinta į kaklą, darosi sunku ryti ir kvėpuoti, pakyla temperatūra, jaučiate silpnumą, galvos skausmą, o greitu metu pas odontologą patekti nepavyks – kreipkitės į skubios pagalbos centrą (pvz., Vilnuje – Žalgirio klinika).
Ar būtina šalinti protinį dantį?
Būtina išrauti iš dalies prasikalusius protinius dantis, jeigu jie sukelia pasikartojančius minkštųjų audinių uždegimus – perikoronaritą. Tačiau jei uždegimas apie protinį dantį pasireiškė pirmą kartą – galbūt galima apsieiti ir be šalinimo (situaciją įvertins odontologas).