Trumpas liežuvio pasaitėlis
Kas yra trumpas liežuvio pasaitėlis?
Pasaitėlis – liežuvį su burnos dugnu jungiantis į plėvę panašus darinys. Trumpas liežuvio pasaitėlis diagnozuojamas tada, kai liežuvio pasaitėlis yra trumpas ir neleidžia atlikti laisvų liežuvio judesių.
Kokias problemas gali sukelti trumpas liežuvio pasaitėlis?
Trumpas liežuvis gali trukdyti:
- Žindymui;
- Kalbėjimui. Tokiu ateju vertinama liežuvio pasaitėlio įtaka garsų „r“, „s“, „š“ tarimui.
- Grojimui tam tikrais muzikos instrumentais;
- Taisyklingai liežuvio funkcijai. Taisyklingai funkcionuojantis liežuvis ramybės metu yra priglaustas prie gomurio, o trumpas liežuvio pasaitėlis gali riboti liežuvio judesius. Esant netaisyklngai liežuvio padėčiai – atsiranda tikimybė, kad formuosis netaisyklingas sąkandis.
Tačiau reikia žinoti, kad ne visada liežuvio pasaitėlis sukelia tam tikras problemas – yra situacijų, kai vizualiai trumpas liežuvio pasaitėlis neturi įtakos liežuvio funkcijai.
Liežuvio funkciją turi įvertinti specialistas: žindymo konsultantė(as), jei manoma, kad trumpas liežuvio pasaitėlis trukdo žindymui, logopedas, jei manoma, kad trumpas liežuvio pasitėlis gali turėti įtakos kalbos raiškai ar kineziterapiautas, kuris specializuojasi miofunkcinėje terapijoje (jei bendrai norima įvertinti liežuvio funkcionavimą).
Koks ženklas parodo, kad trumpas liežuvio pasaitėlis trukdo žindymui?
Vienas iš galimų ženklų, kad trumpas liežuvio pasaitėlis trukdo žindymui – pūslės ant lūpų (ypač apatinės lūpos).
Taip pat yra kitų požymių: vaikas nepriauga svorio, mama taip pat gali skųstis skausmu/diskomfortu maitinimo metu ar kūdikio virškinimo sutrikimais, pilvo pūtimu dėl žindymo metu pritraukiamo oro.
Taip pat vizualiai žiūrint liežuvio viršūnėlė bandant jį pakelti pasidaro V raidės formos.
Tačiau geriausia, kad liežuvio pasaitėlį įvertintų žindymo/laktacijos specialistė(as).
Kada kūdikystėje rekomenduojama koreguoti trumpą liežuvio pasaitėlį?
Jei pasaitėlis trukdo žindymui, tada jį „pakirpti” rekomenduojama iki 6 mėnesių.
Į kokį specialistą kreiptis, norint atlikti pasaitėlio „pakirpimą”?
Liežuvio pasaitėlio „pakirpimą” atlieka burnos chirurgas. Kaune šioje srityje specializuojasi burnos chirurgas Remigijus Urbonas.
Ar po pasaitėlio pakirpimo reikalinga speciali priežiūra?
Apie pooperacinę priežiūra informuos specialistas/burnos chirurgas, atlikęs lūpos pasaitėlio pakirpimą.
Tačiau labai svarbu žinoti, kad yra specialūs pratimai, kuriuos tėvai turi atlikti kūdikiui po procedūros. Šiuos pratimus paskiria ir parodo miofunkcinės terapijos specialistas.
Ar galima/ reikia liežuvio pasaitėlį pakirpti vyresnio amžiaus vaikui?
Taip, jei logopedas įvertina, kad trumpas liežuvio pasaitėlis yra galima priežastis, kodėl vaikas taisyklingai netaria tam tikrų garsų. Tačiau kalbos formavimasis yra individualus ir garsų tarimas dažniausiai vertinamas ne anksčiau 3 – 5 metų amžiaus.
Mokyklinio amžiaus vaikams liežuvio pasaitėlis gali turėti įtakos žandikaulių augimui, tačiau tai turi būti tiksliai diagnozuota gydytojo ortodonto.
Tokiu atveju yra tam tikras protokolas, kaip elgtis esant trumpam liežuvio pasaitėliui ir ties tuom dirba ortodonto/kineziterapiauto/miofunkcinės terapijos specialisto/burnos chirurgo komanda. Lietuvoje dar nėra plačiai paplitęs kompleksinis trumpo liežuvio pasaitėlio įvertinimo/pakirpimo/miofunkcinės terapijos modelis. Šioje srityje specializuojasi ortodontė Dovilė Drungilaitė – didžiausios rekomendacijos pasikonsultuoti su šia specialiste, jei yra sutrikusi liežuvio funkcija ir pastebimas netaisyklingas sąkandis.