Apie dantų pastas be fluoro

Kada galima naudoti dantų pastą BE fluoro?

  • Jei geriamajame vandenyje yra daug fluoro. Lietuvos teritorijoje fluorido koncentracija požeminiame vandenyje pasiskirsčiusi nevienodai. Padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje nustatytas Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Šilutės, Kelmės rajonuose. Tačiau… Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose fluoro koncentracija vandenyje yra labai maža.
  • Jei karieso atsiradimo rizika yra maža: t.y. kasdien kruopščiai išvalomi dantys ir tarpdančiai, vartojama mažai angliavandenių (cukraus) turinčių produktų, neužkandžiaujama ir per metus neatsiranda nei vienos naujos karieso ertmės.

Ar vaikams taip pat reikalinga naudoti dantų pastą BE fluoro?

Ne, vaikai turėtų naudoti dantų pastą, kurioje yra fluoro.

Europos vaikų odontologijos akademija 2019 metais paskelbė šias rekomendacijas apie fluorą vaikiškose dantų pastose:

  • Nuo pirmo dantuko iki 2 metų rekomenduojama valyti dantis su 1000 ppm fluorido turinčia pasta. Jos dėti ne daugiau kaip ryžio grūdas;
  • 2-5 metų vaikams naudoti 1000 ppm fluorido turinčią pastą, bet pastos dėti žirnio dydyžio;
  • 6 metų vaikams naudoti  1450 ppm ir pastos dėti per visą šepetėlį;

Kodėl fluoras dedamas į dantų pastą?

Daugiau nei 95 % visame pasaulyje parduodamų dantų pastų yra su fluoru.  Įrodyta, kad fluoras ne tik stiprina dantų emalį, bet ir mažina bakterijų fermentų aktyvumą, padeda atkurti pažeistus dantis ir saugo juos nuo žalingo rūgščių poveikio. Fluoro jonai, sąveikaudami kartu su seilėse esančiu kalciu, suformuoja rūgštims atsparius kalcio fluorido (fluorapatito) kristalus. Mokslininkai nustatė, kad dantų pastos su fluoru apie 25 % sumažina ėduonies riziką. Rekomenduojama dantis valyti mažiausiai 2 minutes.

Ar fluoras yra toksiškas?

Fluoridas toksiškas tik tais atvejais, kai naudojami pernelyg dideli jo kiekiai.
Pavyzdžiui, apsinuodyti fluoru 9-mečiui galima suvalgius visą tūtelę fluoro turinčios dantų pastos. Tačiau jei dantų pasta yra ne valgoma, o ja valomi  dantys – fluoras yra profilaktinį (apsaugantį nuo karieso) poveikį turintis elementas, o ne nuodas.

Žinokite, kad fluoras veikia dvejopai: nedidelės jo dozės saugo dantis, o didelės – žeidžia,, pavyzdžiui vaikams gali sukelti fluorozę. Tačiau, jei fluoras naudojamas pagal rekomendacijas (mažas kiekis ant dantų šepetėlio, dantis iki 7 metų valo vienas iš tėvelių), jo nauda yra žymiai didesnė nei žala.

Kiti straipsniai: