Ar fluoras yra kenksmingas?

Ar fluoras yra kenksmingas?

Negalima paneigti, jog per dideli fluoro kiekiai sukelia dantų ir skeleto fluorozę. Tačiau tai būdinga tik žmo­nėms, gyvenantiems vietovėse, kurio­se padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje. Lietuvoje fluoro koncentracija geriamajame vandenyje yra nuolat tikrinama, o nustačius, kad ji yra viršijama – greitai sureguliuojama iki normos. Paprastai normali fluoro koncentracija vandenyje  yra 0,5 – 0,8 mg/l. Jeigu šią normą viršijama, iškyla rizika susirgti fluoroze. Yra pažeidžiamas dantų emalis, todėl atsiranda neryškios baltos dėmelės ant dantų, kurios gali evoliucionuoti iki rudų dėmių.

P.S. Didžiausias fluorido kiekis vandenyje pastebimas Klaipėdos, Kretingos, Šilutės ir Kelmės rajonuose. Mažiausias – rytų ir pietryčių Lietuvoje.

Kur galima rasti fluoro?

Fluoro gausu jau minėtame geriamajame vandenyje, taip pat žaliojoje, juodojoje arbatoje. Fluoras aptinkama salotų lapuose, špinatuose, grūdinėse kultūrose, jūrinėje žuvyje, mėsoje, jūros kopūstuose (itin didelė koncentracija), žirniuose, varškėje, sūryje, kiaušiniuose. Gana didelis fluoro kiekis aptinkamas valgomojoje druskoje.

FLUORAS DANTŲ PASTOSE

Fluorą reikia naudoti, bet ne vartoti, nes fluoras tampa nuodu tik tuomet, kai yra nuryjami dideli jo kiekiai. Jei valantis dantis nuryjamos seilės su dantų pasta, o ant dantų šepetėlio buvo uždėtas rekomenduojamas žirnio dydžio pastos kiekis, į žmogaus organizmą patekusio fluoro kiekis atitinka kiekį, kuris yra viename juodosios arbatos puodelyje.

Kodėl fluoras dedamas į dantų pastą?

Daugiau nei 95 % visame pasaulyje parduodamų dantų pastų yra su fluoru. Naudingos ir žalingos jo savybės pradėtos tirti 1945-aisiais. Įrodyta, kad fluoras ne tik stiprina dantų emalį, bet ir mažina bakterijų fermentų aktyvumą, padeda atkurti pažeistus dantis ir saugo juos nuo žalingo rūgščių poveikio. Fluoro jonai, sąveikaudami kartu su seilėse esančiu kalciu, suformuoja rūgštims atsparius kalcio fluorido (fluorapatito) kristalus. Mokslininkai nustatė, kad dantų pastos su fluoru apie 25 % sumažina ėduonies riziką. Rekomenduojama dantis valyti mažiausiai 2 min. Kuo ilgiau dantų pastose esančio fluoro jonai laikosi ant dantų emalių, tuo stipriau jie apsaugomi.

Taigi, fluoras yra reikalingas ir naudingas mikroelementas, o dantų pastos su fluoru naudojimas yra tikrai saugus ir vienintelis būdas, galintis apsaugoti jūsų ir jūsų vaikų dantis nuo ėduonies.

Kiek fluoro turėtų būti dantų pastoje?

Pagal 2009 m. Europos Sąjungos standartus fluoro kiekis dantų pastose rekomenduojamas toks:

  • Iki 3 metų rekomenduojamos pastos su fluoridų kiekiu iki 500 ppm (parts per million – fluoro koncentracija milijono dalelėmis) ir jomis tik suvilgomas dantų šepetėlis.
  • Nuo 3 iki 6 metų rekomenduojamos dantų pastos su 1000 ppm fluoridų, bet vartoti reikėtų tik žirnio dydžio pastos kiekį.
  • 6 – 18 metų – 1450 ppm fluoro turinti dantų pasta.
  • Suaugusiems rekomenduojamos dantų pastos, turinčios nuo 1000 iki 1450 ppm fluoro. Dantų pastos kiekis ant šepetuko turi būti žirnio dydžio.

P.S. Šie standartai visuomet gali buti keičiami pagal gydančio gydytojo odontologo rekomendacijas.

Kiti straipsniai: