Dantų griežimo (bruksizmo) kapa
Kaip sužinoti, kad griežiate dantimis?
Dažniausiai, kad griežiama dantimis, pastebi artimieji arba gydantis odontologas pagal nusidėvėjusius dantis.
Kaip dantų griežimas gali paveikti dantis?
- Dantys nusidėvi, sutrumpėja, tampa matomi dantų audinių įskilimai, didelių apkrovų vertikalia kryptimi metu dantys gali skilti;
- Gali būti skundžiamasi galvos ar kramtomųjų raumenų skausmu ryte, sutrikusiu miegu.
Kokia dažniausia dantų griežimo priežastis?
Tikslios griežimą dantimis sukeliančios priežastys nėra nustatytos (ir jų gali būti daugybė), bet dažniausiai dantų griežimas būdingas žmonėms, kurie patiria ilgalaikį stresą, nerimą, įtampą, depresiją.
Kas patariama asmenims, griežiantiems dantimis?
- Rekomenduojama mažinti/eliminuoti priežastis, sukeliančias stresą, nerimą.
- Apsilankyti pas odontologą dėl dantų būklės įvertinimo. Jis, nustatęs bruksizmo priežastis, sudarys gydymo planą. Kuo ankščiau bus pradėtas gydymas, tuo mažiau bus padaroma žalos dantims ir kitoms burnos organų sistemoms.
- Nešioti dantų griežimo (bruksizmo) kapas.
Kas yra dantų griežimo kapos?
Kapa yra plastikinė konstrukcija, dedama ant vieno iš žandikaulio dantų, kad apatinio ir viršutinio žandikaulio dantys tiesiogiai vieni su kitais nesilietų. Kapos yra užsakomos odontologijos kabinete. Odontologas nuima dantų atspaudus ir individualios kapos yra pagaminamos dantų techniko. Jos yra patogios su minkštesniu sluoksniu viduje ir pakankamai storos išorėje, kad atlaikytų dantų griežimą. Kapa dedama į burną einant miegoti arba nešiojama dienos metu kai yra stresinės situacijos ar vyrauja nervinė įtampa.
Apsauginės kapos saugo dantis nuo tolimesnio dilimo, atpalaiduoja raumenis, apsaugo sąnarį.
BEJE…
Labai svarbu paciento sąmoningumas ir motyvacija. Kai dantimis griežiama miegant – tai įtakoti yra sunku, tačiau dieną žmogus yra sąmoningas, todėl turėtų stengtis save kontroliuoti ir stengtis, kad dantys kuo mažiau kontaktuotų t.y. nelaikyti stipriai sukandus dantų.