Ar dantų tiesinimo kapos yra tokios pat veiksmingos kaip breketai?

Vienas iš naujausių ortodontijoje taikomų būdų netaisyklingam sąkandžiui koreguoti – skaidrios tiesinimo kapos. Iš tiesų jos pradėtos plačiau naudoti ortodontijoje jau senokai, nuo 1997 metų, tačiau ši sistema nuolat tobulinama, kad savo galimybėmis prilygtų breketams.

Ar dantų tiesinimo kapos savo veiksmingumu prilygsta brektų sistemai?

Pagal objektyviojo klasifikavimo sistemą (angl. Objective Grading System, OGS) tiek tiesinimo kapos, tiek breketų sistema yra veiksmingi ortodontinio gydymo metodai koreguojant netaisyklingą sąkandį.

Kapos yra tikrai veiksmingos, tačiau geram rezultatui pasiekti jas reikalinga (dažniausiai) kombinuoti su papildomais ortodontiniais elementais/įrankiais: pavyzdžiui, nukreipėjais/kibukais (angl. attachments), elastinėmis gumelėmis, sagutėmis (angl. buttons), reikalinga naudoti tarpdančių
prišlifavimą emalio ribose (angl. interproximal reduction, IPR), ar (kartais) atlikti tiesinimo kapų formos modifikavimą ir t.t.

Tačiau reiktų žinoti, kad ne visas sąkandžio patologijas galima koreguoti tiesinimo kapomis: tam tikros ortodontinės problemos geriau koreguojamos su breketų sistema (pavyzdžiui, esant kaule įstrigusiam dančiui), tam tikrais atvejais gali būti rekomenduojama ortognatinė chirurgija.

Kiekviena situacija yra individuali – geriausia kreiptis į odontologą, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis, ir jis informuos, ar jums gali būti taikomas šis sąkandžio korekcijos metodas.

Kiti straipsniai: