Konservatyvus žandikaulio sąnario gydymas

Smilkininis žandikaulio sąnarys – tai sąnarys, jungiantis apatinį žandikaulį su smegenine kaukolės dalimi.

Smilkininio sąnario sutrikimus galima suskirstyti į tris pagrindines grupes:

  1. Raumenų sutrikimai;
  2. Struktūriniai sutrikimai (pavyzdžiui, sąnario dislokacija, disko išstūmimas);
  3. Degeneraciniai patikimai (sąnario susidėvėjimas);

Dažniausiai jaučiami simptomai:

  • Skausmas (ar maudimas) veido, smilkinių, sprando srityje: išsižiojant, kramtant ar pabudus ryte;
  • Apsunkintas, ribotas išsižiojimas;
  • Žandikaulio sąnario skausmas (skausmas prie ausies);
  • Žandikaulio sąnario „strigimas“, pasikartojantys žandikaulio išnirimai,;
  • Galvos skausmas;
  • Žandikaulio traškėjimas kramtant, išsižiojant ar susičiaupiant;

Esant žandikaulio sąnario sutrikimams – pirmiausia rekomenduojama taikyti konservatyvias gydymo priemones (jos veiksmingos apie 80 proc. atvejų). Jei konservatyvios priemonės neveiksmingos – tada galimi kiti gydymo variantai, kaip, pavyzdžiui, chirurginis gydymas.

KONSERVATYVUS  SMILKININIO ŽANDIKAULIO SĄNARIO GYDYMAS

Venkite:

  • Nesukąskite stipriai dantimis dienos metu. Dantys turi būti sukandami tik rijimo ir valgio metu (iki 20 min per parą), o kitu laiku –  tarp dantų turėtų būti mažas tarpelis (1-4 mm). Tai padeda sumažinti kramtomųjų raumenų įtampą  ir dantų dilimą. Esant tarpeliui tarp dantų – liežuvis turėtų būti priglaustas prie gomurio.  P.S. jei pastebite, kad dienos metu laikote dantis sukandę – galite parsisiųsti programėlę “BruxApp”, kuri siunčia priminimą (“notification”) dėl dantų sukandimo ir padeda “stebėti”, kokia sukandimo būklė tam tikru dienos metu.
  • Nekramtykite nagų, pieštukų, lūpos ir pan. Taip pat nekramtykite kramtomosios gumos.
  • Venkite didelės amplitudės vertikalių žandikaulio judesių t.y. išsižiokite ne daugiau, nei kad yra nykščio dydis. Stenkitės plačiai nežiovauti, nešaukite, nedainuokite ir nedarykite nieko, kas verstų plačiai išsižioti. Netikrinkite, ar plačiai žiojantis girdisi sąnario spragsėjimas, ar ne – sąnariui geriausi kuo mažesnės amplitudės vertikalūs judesiai. Tačiau sąnariui naudingi nedidelės amplitudės horizontalūs judesiai (apatinio žandikaulio judinimas į šonus stipriai nepražiojus burnos).
  • Venkite kieto maisto: pavyzdžiui, keptos duonos, vytintos mėsos ir kt. Stenkitės nekąsti priekiniais dantimis, kietesnį maistą supjaustykite gabaliukais ir dėkite ant galinių (krūminių) dantų.
  • Venkite kofeino. Kofeino yra kavoje, arbatoje, šokolade, koloje ir t.t. Kofeinas turi savybę sutraukti raumenis ir gali išprovokuoti skausmą.
  • Neremkite smakro ranka (tiek ramybės, tiek miego metu).
  • Nekramtykite maisto TIK viena puse: kramtykite maistą abiejomis pusėmis (ir kaire, ir dešine puse).
  • Nekryžiuokie kojų, nebūkite pakrypę į šoną, nesikūprinkite. Praktikuokite gerą laikyseną, nes tai gali padėti sumažinti kaklo ir veido skausmą.

Streso mažinimas, miego kokybė

Įrodyta, kad tokie veiksniai kaip stresas, įtampa, nerimas, neurologiniai sutrikimai  – sukelia žandikaulio sąnario ligas. Stenkitės pastebėti, kas kelia didžiausią stresą ir išmokite jį suvaldyti.

Labai svarbu:

  • Stresą mažinančių metodų taikymas, pavyzdžiui, joga, meditacija, psichoterapija. Klausykite muzikos, užsiimkite mėgstama veikla, svarbus ir fizinis aktyvumas (dažniau pasivaikščiokite ir pan.). 
  • Stenkitės gerai išsimiegoti, miegodami nelaikykite rankos po smakru, nemiegokite ant pilvo (nes šioje pozicijoje labiau apkraunamas žandikaulis ir kaklo raumenys), geriau miegokite ant nugaros arba šono. Prieš miegą vengti alkoholio, kofeino vartojimo; Eikite miegoti tuo pačiu metu; 

Kapa (bruksizmo)

Bruksizmas – tai stiprus dantų sukandimas arba griežimas. Bruksizmo metu yra labai stipriai “apkraunami” tiek kramtomieji raumenys, tiek sąnarys. Kapa neišgydo nuo dantų griežimo/stipraus sukandimo, tačiau apaugo dantis ir sąnarį nuo virškrūvio, todėl sumažėja tikimybė, kad dantys (ar dantų restauracijos) nudils, suskilinės ir t.t.

Bruksizmo kapa – tai apsauginė plokštelė, skirta apsaugoti dantis nuo dilimo. Kapa taip pat stabilizuoja sąkandį, sutvirtina dantis ir paskirsto krūvį, kuris tenka dantims griežimo proceso metu, taip pat mažina kramtomųjų raumenų įtampą.

Kineziterapija, masažas

Kineziterapija arba masažas. Tai procedūros, kurias atlieka žmogus, kuris specializuojasi kvalifikuotai atlikti šias procedūras, kai pacientas skundžiasi žandikaulio sąnario skausmu/maudimu. Vilniuje arba Kaune veido raumenų kineziterapija gali būti atliekama FaceMyo klinikoje.

Šiluma/šaltis

Šiltas kompresas. Šiluma suintensyvina kraujotaką paveiktose zonose. Ant skausmingos vietos priglauskite šiltą drėgną rankšluostį ar vandens butelį, pripildytą šilto vandens (apie 15 min.). Laikykite priglaudę 3-4 kartus per dieną. Procedūrą galite atlikti apie 6 sav.

Šaltas kompresas. Šaldymas tinka, kai jaučiamas tinimas, stiprus skausmas ties ausimi, ar skausmas atsirado po traumos veido srityje. Šaltis sulėtina kraujotaką, kraujagyslės susiaurėja, audiniai mažiau plečiasi, tinimas mažėja ir jaučiamas skausmas tampa mažesnis. Ant skausmingos vietos priglauskite šaltą drėgną rankšluostį ar vandens butelį, pripildytą šalto vandens (apie 5-10 min.).

Šiltas-šaltas kompresas

Esant raumenų spazmui – gali būti naudinga kaitalioti šiltą ir šaltą kompresus. Naudokite šilumą 4 minutes, tada šaltį apie 1 minutę. Taip kaitaliokite kompresus 20-30 minučių ir užbaikite šiluma (apie 10 minučių).

Vaistai

Nereceptinių vaistų nuo skausmo vartojimas. Jei skausmas intensyvus – išgerkite nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofeno), taip pat galite išgerti paracetamolio.

Kiti straipsniai: