Laminatės ar estetinis plombavimas? Ką pasirinkti?

Kas yra laminatės ir estetinis plombavimas?

Laminatės – tai plonos 0,3 – 0,5 mm plokštelės, pagamintos iš poceliano (keramikos). Dantis yra specifiškai nupreparuojamas odontologo (sukuriama vieta plokštelei) ir plokštelė/laminatė yra pagaminama dantų techniko laboratorijoje. Pagamintas plokšteles/laminates odontologas pricementuoja ant nupreparuotų dantų paviršių.

Estetinis plombavimas – tai priekinių dantų formos, spalvos, skaidrumo ir panašiai keitimas plombos pagalba. Šią procedūrą atlieka odontologas, įprastai pakanka vieno vizito.

Procedūrų skirtumai

Tiek laminatės tiek estetinis plombavimas yra procedūros, skirtos priekinių dantų estetikai pagerinti. Tačiau kiekviena procedūra turi savų pliusų ir minusų. Lentelėje pateikiama pagrindinė informacija, kuom šios procedūros skiriasi, tačiau dėl galutinio sprendimo, ką pasirinkti – turėtų pakonsultuoti gydytojas odontologas.

SavybėsEstetinis plombavimasLaminatės
Danties audinių tausojimas (kiek reikia nugręžti danties)Dažniausiai reikia pašalinti/nugręžti labai mažai danties audinių arba visai nereikia.Dažniausiai reikia nugręžti daugiau danties audinių nei atliekant estetinį plombavimą.
Laikas, skirtas atlikti procedūraDažniausiai pakanka vieno vizito. Per vieną vizitą, trunkantį 6-8 valandas galima atlikti 6 dantų plombavimą.Reikalingi keli vizitai (2-3 ar net daugiau). Gamyba užtrunka 1-2 savaites.
Galimybė atlikti pataisymusAtlikti estetinio plombavimo korekcijas yra paprasta (net po kelerių metų).Laminatė yra vientisa kieta plokštelė, todėl jos korekcija yra labai sudėtinga arba kartais net neįmanoma.  
TvirtumasPlomba yra mažiau tvirta nei laminatė.Laminatė yra gaminama iš tvirtesnės medžiagos (keramikos) nei kad yra plomba.
EstetikaEstetinį plombavimą atlieka gydytojas odontologas, todėl labai svarbu pasirinkti gydytoją, kuris SPECIALIZUOJASI estetinio plombavimo srityje.Laminačių galutinis rezultatas labai priklauso nuo dantų techniko darbo (laminatės gaminamos laboratorijoje), todėl svarbu, kad klinika dirbtų su techniku, kuris secializuojasi estetinių restauracijų gamyboje.
PriežiūraTurintiems estetinį plombavimą rekomenduojama dantų pasta su mažu RDA (40-50).
Reikalinga poliruoti kas metus.
Nereikalinga jokia speciali priežiūra.
IlgaamžiskumasPo kurio laiko dantis reikia perplombuoti arba pakeisti plombas laminatėmis (po maždaug 5-8 metų).Ilgaamžės (priklauso nuo kokybės, bet dažiausiai estetiškos apie 10-15 metų)
Kaina Kaina priklauso nuo specialisto, bet yra maženė nei laminatės (maždaug nuo 150 Eur už dantį)Kaina didesnė nei plombos (maždaug nuo 400 Eur už dantį)
Procedūros skausmingumasJei dantys gręžiami mažai (arba negręžiami) – tada procedūra visiškai neskausmina, tačiau jei reikalingas intensyvesnis dantų gręžimas- prieš procedūrą atliekamas nuskausminimas.Dantų preparavimas gali būti skausmingas, todėl dažniausiai prieš procedūrą atliekamas nuskausminimas.

Kada ką geriau rinktis?

Yra daug faktorių į kuriuos atsižvelgiama, pasirenkant, kurią procedūrą pasirinkti, norint sukurti gražią šypseną, bet pagrindinis dalykas į kurį atsižvelgiama – kiek yra pažeistų danties audinių. Jei priekiniai dantys yra jau daug kartų plombuoti, yra endodontiškai gydyti – tada dažniausiai yra svarstoma apie atstatymą keramikos laminatėmis/vainikėliais, jei dantys plombuoti nedaug ir reikalinga nedaug pakeitimų – dažniausiai rekomenduojamas estetinis plombavimas.

Svarbu žinoti: nei estetinio plombavimo nei laminačių pagalba dantys NĖRA tiesinami – esant kreiviems dantims reikalingas ortodontinis gydymas (dantų tiesinimo kapomis arba breketais), o tik po to restauravimas laminatėmis arba estetinis plombavimas.

Kiti straipsniai: