Kvėpavimas per burną. Ką reikia žinoti?
Visi žmonės (naujagimiai, kūdikiai, vaikai, suaugę) turi kvėpuoti NE per burną, o per nosį. Būtent kvėpuojant per nosį sušildomas ir sudrėkinamas įkvepiamas oras, sumažinamas bakterijų patekimas į kvėpavimo takus.
Kokios gali būti kvėpaviomos PER BURNĄ pasekmės?
- Kvėpuojant per burną tam tikri veido raumenys (liežuvis, lūpos, skruostai ir kt.) funkcionuoja netaisyklingai, todėl atsiranda raumenų disbalansas, kuris lemia netaisyklingą žandikaulių vystymąsi. Taip pat didėja netaisyklingo sąkandžio (pvz., dantų susigrūdimo) atsiradimo tikimybė.
- Formuojasi kariesas ir periodonto ligos. Tai nutinka dėl išsausėjusios burnos, t.y. sumažėjusio seilių kiekio burnoje (seilėse yra medžiagų, kurios apsaugo nuo karieso ir periodonto ligų).
- Blogas burnos kvapas;
- Pablogėja miego kokybė.
Dėl kokių priežasčių atsiranda kvėpavimas per burną?
Pagrindinės priežastys yra šios:
- Alergijos;
- Padidėję adenoidai ir tonzilės;
- Perkrypusi nories pertvara;
- Trumpas liežuvio pasaitėlis;
- Netaisyklingi įpročiai vaikystėje, pavyzdžiui, ilgalaikis čiulptuko naudojimas, piršto čiulpimas, maitinimas iš buteliuko;
Reikia žinoti, kad po tam tikro ligos periodo, kai vaikas negalėjo kvėpuoti pro nosį (pavyzdžiui, alergijos metu), susiformuoja BLOGAS ĮPROTIS KVĖPUOTI PER BURNĄ, ir net kai vaikas fiziškai galėtų kvėpuoti per nosį, jis toliau kvėpuoja netaisyklingai (per burną), nes taip įprato. Labai svarbu tėveliams stebėti ir skatinti taisyklingą kvėpavimą, t.y. per nosį.
Koks yra liežuvio vaidmuo kvėpavimo metu?
Kai žmogus kvėpuoja per nosį – liežuvis yra taisyklingoje padėtyje, tai yra, priglaustas prie gomurio. Būtent tada skatinamas taisyklinas žandikaulių (ypač viršutinio) formavimasis. Kvėpuojant per burną – liežuvis „ilsisi”, yra nusileidęs žemyn ir tai lemia, kad žandikauliai formuojasi netaisyklingai, yra siauresni, todėl „netelpa” dantys, atsiranda dantų susigrūdimas.