Ar dantų tiesinimo kapos gali sukelti kalbos sutrikimus?

Ar dantų tiesinimo kapos gali paveikti kalbą?

Taip, dantų tiesinimo kapos gali lemti kalbos sutrikimus.

Mokslinėje literatūroje yra straipsnių, kurie teigia, kad visi ortodontiniai aparatai (kurie yra burnoje) sukelia kalbos sunkumų, nes burnos aplinkoje atsiranda svetimkūnis. Tačiau taip pat pastebėta, kad kalbos funkcija atsistato praėjus 30 dienų po ortodontinio aparato uždėjimo. Pavyzdžiui, Diddige R. ir bendraautorių atliktame tyrime – kalba atsistatė (visiems ortodontinius aparatus nešiojantiems pacientams) po 7 dienų.

IŠVADA: Dantų tiesinimo kapos pačioje gydymo pradžioje gali lemti tarimo sutrikimus, tačiau per keletą savaičių priprantama ir kalba normalizuojasi.

Kas labiau paveikia kalbą: dantų tiesinimo kapos ar breketai?

Dantų tiesinimo kapų ir breketų sitemos poveikis kalbos sutrikdymui įvairių autorių duomenimis yra vertinamas kontraversiškai.

Tam tikri moksliniai straipsniai teigia, kad kalba vienodai paveikiama tiek breketų sistemos tiek tiesinimo kapų, tačiau yra straipsnių, kurie teigia, kad ženkliai daugiau pacientų, kurie nešiojo dantų tiesinimo kapas, patyrė tarimo sutrikimus bei buvo nepatenkinti savo kalbos raiška, palyginus su breketų sistemos pacientais.

Ką daryti, jei pradėjus nešioti tiesinimo kapas atsirado kalbos sutrikimų?

  • Kalbėkite lėčiau ir stenkitės garsus tarti aiškiai/raiškiai.
  • Treniruokitės – su kapomis burnoje garsiai skaitykite tekstus ar tiesiog kuo daugiau kalbėkite/bendraukite su artimaisiais, draugais, naminiais gyvūnais ar net pačiu savimi:). Kuo daugiau treniruositės garsiai tarti garsus – tuo greičiau liežuvis adaptuosis prie „svetimkūnio”, t.y. kapų burnoje.
  • Galima įsirašyti savo balsą ir paklausyti įrašo. Atkreipkite dėmesį, kuriuos garsus tariate neraiškiai – ir bandykite juos atkartoti jau lėčiau ir taisyklingiau.

Žinokite, kad kalbos sutrikimas yra tik laikinas tiesinimo kapų poveikis ir per kelias savaites organizmas prie kapų pripras – kalbos raiška atsistatys.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: