Kramtukai dantų tiesinimo kapoms

Nešiojant dantų tiesinimo kapas labai svarbu, kad jos pilnai apspaustų visus reikiamus dantų paviršius. Jei kapos pilnai neapgaubia dantų – jų veikimas tampa neefektyvus, gydymo trukmė pailgėja.

Nesant gerai kapų adaptacijai – dantys nebejuda suplanuota kryptimi, ir jei tai trunka nuolatos – kapos ima nebetikti – todėl gali tekti perimti atspaudus/nuskanuoti dantis ir iš naujo užsakyti kapas iš laboratorijos.

Kam reikalingi kramtukai?

Kramtukai – tai iš specialios medžiagos pagamintos minkštos lazdelės, kurias reikia pakramtyti užsidėjus kapas (įvairiose vietose, nuo krūminio ik krūminio danties). Jos padeda kapoms „nusėsti”, pilnai apspausti dantis.

Kramtukus reikia kramtyti maždaug 2 minutes užsidėjus kapas (5-10 minučių per dieną).

Ar visada reikia naudoti kramtukus nešiojant dantų tiesinimo kapas?

Ne, ne visada.

Dažniausiai rekomenduojama:

  • Užsidėjus naują komplektą kapų. Naujos kapos yra truputį kitokios formos nei senosios, todėl norint, kad jos itin gerai priglustų – kartais rekomenduojama užsidėjus pakramtyti kramtukus.
  • Jei yra bloga kapų adaptacija – stebimi oro tarpai/burbuliukai užsidėjus kapas. Matomi oro tarpai yra ženklas, kad kapos neprigludo pilnai prie dantų.

Jei matote oro tarpus – naudokite kramtukus ir nekeiskite kapų į naują komplektą, kol oro tarpelis nedings, t.y. kol dantis pilnai neapsigaubs kapa.

Ypač svarbu, kad kapos gerai būtų prigludusios naktį, todėl rekomenduojama kramtukus naudoti prieš miegą.

Ar kramtukai yra vienkartiniai?

Ne, jie yra daugkartinio naudojimo. Naudokite juos tol, kol matote, kad jie yra elastingi.

Panaudojus rekomenduojama nuvalyti nadojant muilą ir nuskalauti su vandeniu.

Kur galima įsigyti kramtukus?

Dažniausiai jie parduodami įstaigose, kuriose atliekamas dantų tiesinimas kapomis.

Jei neturite silikoninio kramtuko – kapų fiksacijai galite naudoti saldainius guminukus (tik Haribo gold), nes jie neįtakoja kapų spalvos.

Taip pat galite pabandyti tiesiog pirštais gerai prispausti kapas prie kramtomųjų dantų paviršius, kartais tai padeda pašalinti oro tarpą.

Ką daryti, jei yra oro tarpai ir jų pašalinti nepavyksta?

Kartais rekomenduojama grįžti prie senesnių kapų ir panaudoti kramtukus su senomis kapomis, kad dantys pajudėtų į reikiamą poziciją.

Tačiau tam, kad tiksliai būtų identifikuota, kokia priežastis ir koks spendimas – kreipkitės į savo gydytoją ortodontą.

_________________________

P.S. Tam tikrose situacijose yra specialiai kapoje suformuota erdvė (oro tarpas) dančiui judėti (pvz., norint dantį „išilginti”) ir gerai, jei yra tarpelis kandamojo krašto dalyje. Bet apie šią situaciją jus turėtų informuoti gydytojas ortodontas. Taigi ne visada oro tarpas reiškia blogą kapos adaptaciją, kartais tai yra gydymo metodo dalis.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: