Blogas sukandimas – kokios galimos priežastys?
Dažnai galvojama, kad blogą sukandimą lemia TIK genetika, tačiau tai nėra visiška tiesa.
Taip, vaiko veido ir žandiklaulių augimas vyksta GENETINIŲ determinančių ribose, t.y. augimas yra apspręstas genetiškai, bet pokyčiai galimi tam tikrose ribose. Tas ribas dažniausiai apsrendžia APLINKOS VEIKSNIAI.
Kokie aplinkos veiksniai gali įtakoti sąkandžio patologijas?
- Kvėpavimas per burną. Kvėpavimas per burną lemia veido raumenų disbalansą, o esant raumenų disbalansui gali sutrikti harmoningas žandikaulių augimas ir todėl atsiranda sąkandžio patologijos. Sveikas žmogus (nesant kvėpavimo sistemos ligoms/sutrikimams) turėtų kvėpuoti per nosį.
- Liežuvio padėtis ramybės metu. Ramybės metu liežuvis turėtų būti prigaustas prie gomurio. Lūpos turi būti sučiauptos.
- Liežuvio padėtis rijimo metu. Netaisyklingas rijimo būdas gali būti bendrai apibūdinamas kaip nesąmoninga priekinė liežuvio padėtis, kuri sukelia žymų spaudimą dantims. Dėl to dažnai atsiranda tokia sąkandžio patologija, kaip atviras sukandimas.
- Koks maistas (dažniausiai) vartojamas: minkštas ar kietas. Rekomenduojama, kad žmogus nuo pat mažų dienų kuo dažniau kramtytų kietą maistą, nes tada „dirba” kramtymo raumenys, kurie turi įtakos žandikaulių formavimuisi.
- Laikysena. Manoma, kad netaisyklinga laikysena gali turėti įtakos netaiskyklingo sąkandžio formavimuisi.
- Žalingų įpročių turėjimas: ilgalaikis čiulptuko naudojimas, piršto čiulpimas, lūpos laikymas tarp dantų. Esant bet kuriam iš šių įpročių, svarbu kuo greitesnė korekcija (įpročio atsikratymas), nes labai dažnai dėl to formuojasi netaisyklingas sąkandis.
- Nečiaupios lūpos. Ramybės metu lūpos turėtų būti sučiaptos.
APIBENDRINIMAS
Norint, kad genetinis žandiklaulių augimo potencialas būtų kuo geresnis ir dantų susigrūdimo tikimybė būtų mažesnė, svarbu:
- Ramybės metu kvėpuoti per nosį.
- Liežuvis priglaustas prie gomurio (išskyrus valgant ir kramtant).
- Kramtyti kietą maistą.
- Taisyklinga laikysena.
- Atsisakyti žalingų įpročių, tokių kaip lūpos laikymas tarp dantų, piršto ar kitų objektų čiulpimas (jei yra).
Ką daryti, jei yra veido raumenų disbalansas (kvėpuojama per burną, netaisyklingai ryjama…)?
Reiktų pasikonsultuoti su ortodontu arba kineziterapiautu, kuris specializuojasi veido/kramtymo raumenų funkcijų atstatyme (atlieka myofunkcinę terapiją).