Dantų tiesinimas kapomis: kas tai?

Dantų tiesinimo kapos – tai skaidrios ortodontinės kapos, skirtos tiesinti dantis, koreguoti sąkandį. Jos tinkamiausios tiems, kam nesinori nešioti ortodontinių breketų (nes kapos yra beveik nematomos ant dantų).

Kada atsirado šis gydymo (dantų tiesinimo) metodas?

Dantų tiesinimo skaidriomis kapomis istorija prasidėjo 1980-aisiais, kai ortodontijoje buvo pristatyta termoplastinė skaidri medžiaga, tačiau tuo metu gydymo galimybės taikant skaidrią medžiagą buvo labai menkos.

Maždaug 1999 metais Align Technology Inc (Kalifornija, USA) pristatė Invisalign dantų tiesinimo sistemą skaidriomis termoplastinėmis kapomis. Kartu su Invisalign sistema buvo pristatyta ir kompiuterinė programa, kurioje pagal nuskenuotus modelius sudaromas virtualus 3D gydymo eigos ir galutinio gydymo rezultato modelis, taip pat remiantis programos duomenimis gaminamos tiesinimo kapos. Tai labai pakeitė dantų tiesinimo kapomis galimybes.

Nors Align Technology Inc (gaminanti Invisalign kapas) buvo pirmoji įmonė, pasiūliusi ortodontijoje naudoti skaidrias termoplastines kapas dantų lankų korekcijai, vėliau atsirado daugiau panašaus produkto gamintojų ir platintojų. Šiuo metu gamintojų, kurių dantis tiesinačias kapas galima „sutikti” Lietuvoje yra nemažai (ir vis daugėja). Vienos populiariausių – Invisalign, Spark, Ordoline, DAligner, KLine ir t.t.

Iš ko yra gaminamos kapos?

Medžiaga iš kurios gaminamos kapos – tai plonas, skaidrus, pusiau elastinis plastikas – poliuretanas (medicininis plastikas).

Kaip kapos ištiesina dantis?

Gydymo esmė, kad kas dvi savaites nešiojamos naujos kapos, kurios per šį laikotarpį priverčia dantį pajudėti iki 0.3 mm, tačiau norint pasiekti teigiamą gydymo poveikį, žmogus turi kapas nešioti kas dieną, bent po 22 valandas per parą.

Kokias sąkandžio patologijas galima koreguoti kapomis?

Tiesinimo kapomis galima:

  • pašalinti tarpus tarp dantų;
  • koreguoti gilų sukandimą;
  • koreguoti atvirą sukandimą;
  • koreguoti dantų susigrūdimą;
  • koreguoti vieno ar dviejų priekinių dantų kryžminį sukandimą;
  • koreguoti vienpusį kryžminį sukandimą;
  • Kitos sąkandžio patologijos.

Deja, ne visas sąkandžio patologijas galima koreguoti dantų tiesinimimo kapomis. Norint sužinoti, ar šis gydymo metodas tinkamas jums – pasikonsultuokite su gydytoju ortodontu, ar gydytoju odontologu, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis.

Kiti straipsniai: