Vaikas nuolat prasižiojęs: ką reikia žinoti?
Ramybės metu vaikas turėtų būti sučiaupta burna ir kvėpuoti per nosį. Tačiau tam tikri vaikai yra nuolat prasižioję ir tėveliai turėtų į tai atkreipti dėmesį, bei stengtis išsiaiškinti, kokios priežastys lemia tai, kad vaikas yra nesučiauptom lūpom ir ką daryti, kad vaikas kvėpuotų per nosį.
Kokios priežastys lemia tai, kad vaikas yra nuolat praverta burna?
Visų pirma reikia išsiaiškinti, ar vaikas gali laisvai kvėpuoti per nosį (ar nėra tam tikros obstrukcijos). Todėl pastebėjus, kad vaikas yra nuolat praverta burna – rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoja, kuri gali nukreipti vaiką pas LOR gydytoją arba alergologą.
Ankstyvame amžiuje (3-5 metų vaikams) dažnai kvėpavimo per burną priežastis yra padidėję adenoidai ir/ar tonzilės, todėl, jei tai yra kvėpavimo per burną priežastis – reiktų pasikonsultuoti su LOR gydytoju (ar nereikalingas tonzilių/adenoidų išoperavimas).
Jei nenustatoma medicininių problemų, dėl kurių vaikas yra nuolat išsižiojęs – tada tai gali būti tiesiog susiformavęs įprotis. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti miofunkcinę terapiją (atlikti specializuotus pratimus), tam tikrais atvejais yra naudojamas Myobrace treineris.
Kodėl svarbu, kad vaikas kvėpuotų per nosį?
Jei vaikas nuolat kvėpuoja per burną (yra nuolat išsižiojęs), galimos šios problemos:
- Netaisyklingo sąkandžio formavimasis (viršutiniai dantys palinkstą į priekį, stebimas siauras viršutinis žandikaulis, atviras sukandimas);
- Gali formuotis siauras, pailgas veidas (adenoidinis veidas);
- Galima netaisyklinga liežuvio padėtis, neraiški kalba;
- Gali atsirasti laikysenos problemos (keičiasi galvos padėtis);
- Tam tikrais atvejais stebimos dažnesnės viršutinių kvėpavimo takų ligos, gali sutrikti virškinimas;
- Kvėpuojant per burną yra blogesnis deguonies pasisavinimas, greitesnis nuovargis, vaikams būdinga blogesnė koncentracija į reikalingas veiklas.
Kur kreiptis iškilus neaiškumams norint pasikonsultuoti?
Jei vaikas kvėpuoja per burną, nes tai yra susiformvęs įprotis, kreipkitės į miofunkcinę terapiją atliekantį specialistą.