Apie ortodontinių aparatų kompensavimą Lietuvoje
Breketai ir ortodontiniai aparatai (plokštelės) vaikams komensuojami TIK esant tam tikroms ortodontinėms patologijoms.
Kompensuojamieji ortodontiniai aparatai vaikams skiriami:
-esant gomurio, lūpos nesuaugimui, įgimtoms kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydoms;
–adontijai (kai dantų lanke nėra nuolatinio danties ir rentgeno nuotraukoje nematyti jo užuomazgos);
-esant įstrigusiems dantims, kai nuolatinis dantis neišdygsta praėjus daugiau kaip 1 metams nuo fiziologinio danties išdygimo termino, o rentgeno nuotraukoje matoma susiformavusi įstrigusio danties šaknis, danties pasislinkimas iš taisyklingos dygimo padėties (horizontalia ar vertikalia kryptimi), įstrigusio danties sukelta komplikacija).
-esant suspaustiems dantims, kai nuolatinis dantis neišdygsta praėjus daugiau kaip 1 metams nuo fiziologinio danties išdygimo termino, o rentgeno nuotraukoje matomas virškomplektinis dantis, buvusi dantų trauma (užfiksuota ligos istorijoje), kuri galėjo sukelti dantų vainiko ar šaknies pažeidimą, ar kt.
Kokia eiga, norint gauti kompensaciją ortodontiam aparatui?
- Pirmiausia tėvai su vaiku turi kreiptis į pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios vaikas prirašytas, gydytoją odontologą. Apžiūrėjęs ir įvertinęs dantų būklę gydytojas, jei yra būtina, išrašo siuntimą gydytojo ortodonto konsultacijai.
- Gydytojas ortodontas priima sprendimą, ar reikalingi vaikui dantų breketai, ar plokštelės (ar vaikui yra patologija, kurios gydymas gali būti kompensuojamas iš TLK). Konsultuojantis ortodontas turėtų dirbti įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį su TLK dėl kompensacijos ortodontiniams aparatams.
Kokiose įstaigose yra komensuojamas ortodontinis gydymas?
TLK sudaro sutartis tik su tomis gydymo įstaigomis, kurios pageidauja šias paslaugas teikti. Lietuvoje tokių įstaigų yra gana nedaug. Jų sąrašą galite rasti ČIA (TLK puslapyje).