Ar dantų tiesinimo kapos tinkamos žmonėms, kurie griežia dantimis?

Vis dažniau dantų tiesinimui pasirenkamas estetiškas dantų tiesinimo būdas, tai yra dantų tiesinimo kapos.

Tačiau ar tiesinimo kapos tinkamos žmonėms, kurie griežia dantims (t.y. kuriems nustatytas bruksizmas)? Ką reikia žinoti?

  • Tiesinimo kapos ir kramymo krūvis. Tiesinimo kapos yra pagamintos iš gana lankstaus plastiko. Pagrindinis klausimas, ar griežiant dantimis šis plastikas gali būti pažeistas. Deja, taip, esant stipriam sukandimui – kapos gali būti pažeistos, todėl jas ir rekomenduojama išsiimti valgant, ar kramtant kramtomąją gumą. Jei griežiama itin stipriai – kapos gali būti pažeistos, deformuotis ar įtrūkti/skilti. Reikia žinoti tai, kad jei kapa stipriai pažeista – yra galimybė užsakyti naują pas ortodontą.
  • Bruksizmo kapų nešiojimas. Deja, jei atliekamas tiesinimas kapomis – naktimis nebegalima nešioti kapos, kuri buvo pagaminta NUO BRUKSIZMO (speciali kapa, kuri pagaminama nustačius dantų griežimą). Tiesinimo kapos burnoje turi būti mažiausiai 22 valandas per parą (taigi ir nakties metu).
  • Stiprus dantų sukandimas/ griežimas dienos metu. Kai kurie žmonės stipriai dantis sukanda dienos metu, ypač esant stresinėms situacijoms. Atliekant dantų tiesinimas kapomis, žmogus labiau „pagauna” save, kai yra stipriai sukandęs dantis (kapos veikia, kaip priminimas, kad dantys turi lengvai kontaktuoti, o ne būti stipriai sukąsti).

Ar tiesinimo kapos tinkamos dantimis griežiantiems žmonėms?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Geriausia dėl konkrečios situacijos pasikonsultuoti su ortodontu, ar odontologu, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis.

Dažniausiai (jei bruksizmas nėra itin intensyvus), dantų tiesinimas kapomis tinkamas dantimis griežiantiems žmonėms, nes griežimo metu daugiausiai krūvio gauna kramtomieji kapų paviršiai (kurie dažnai dantų tiesinime tiesiogiai nedalyvauja) ir tiesinimo kapos yra keičiamos kas 7-14 dienų į naują kapų rinkinį, taigi, retai jos būna pažeistos tiek intensyviai, kad nebeatliktų reikiamos funkcijos (t.y. dantų tiesinimo).

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: