Ar galima balinti (valyti) dantis su soda?

Gana dažnai galima pamatyti straipsnių apie tai, kaip galima dantis balinti su valgomąja soda. Tačiau ar tai yra saugu?

Deja, odontologai balinti dantų su valgomąja soda NEREKOMEDUOJA/draudžia, nes ji gali pažeisti/subraižyti dantis.

Ypač kenksmingas danties audiniui yra valomosios sodos ir citrinos rūgšties mišinys. Soda yra labai abrazyvi medžiaga (braižanti danties paviršių), o žemas citrinos rūgšties Ph – tirpdo danties emalį. Balinant dantis šiuo natūraliu metodu – pažeidžiamas paviršinis danties sluoksnis (kuris niekada nebeatsistato), todėl dantys gali tapti jautrūs. Taip pat – kai danties paviršius subraižomas su soda – jis tampa nebelygus ir  prie šiurkštaus paviršiaus apnašos ima kibti dar intensyviau.

Ką daryti norint, kad dantys būtų baltesni?

  • Atlikite profesionalią burnos higieną. Jos metu naudojama specialiai apdirbta soda, kuria, purškiant su vandeniu ir oro srove, nuo dantų yra pašalinamas pigmentinis apnašas ir dantys yra poliruojami. Ši soda yra sertifikuota ir saugi danties emaliui.
  • Pasikonsultuokite su odontologu dėl galimybės dantis balinti kapomis. Šis balinimas atliekamas taip: odontologas ar burnos higienistas nuima atspaudus ir užsako individualiai jums skirtas kapas. Į šias kapas yra dedama speciali, dantis balinanti medžiaga (turinti peroksido). Būnant namuose, 10-14 dienų (skaičių nustato gydytojas) kapas reikia nešioti ant dantų (dažniausiai miego metu). Tai yra saugiausias ir efektyviausias dantų balinimo būdas (dažniausiai).
  • Galite atlikti „kabinetinį” dantų balinimą (su lazeriu, Beyond lempa ir kt.). Šios procedūros metu yra naudojamas vandenilio peroksidas (tik jo koncentracija didesnė, nei dantis balinant su peroksido geliu kapose).
  • Dantų balinimas juostelėmis. Naudojant šį metodą dantų balinimui – ant dantų lipinamos juostelės, kurios laikomos prilipintos 1-3 valandas. Balinimo kursas trunka nuo 10-14 dienų. Šis metodas yra (dažniausiai) mažiau efektyvus nei dantų balinimas kapomis.

Ar balina dantis „balinamosios dantų pastos”?

Ne, balinamosios dantų pastos dantų nebalina. Daugumoje tokių pastų sudėtyje yra abrazyvių („šveičiančių”) dalelių, kurios pašalina ant dantų susidariusį pigmentą (nuo rūkymo, kavos, arbatos ir pan.), tačiau pats danties audinys nepašviesėja. Kadangi abrazyvios dalelės (esančios balinančioje dantų pastoje) gali „pabraižyti” danties emalį – balinančią dantų pastą rekomenduojama naudoti ne dažniau nei 2-3 kartus per savaitę.

Kiti straipsniai: