Ar ortodontinis gydymas kenkia dantims?

Pats ortodontinis gydymas dantims NEKENKIA (t.y. nesukelia karieso ir dantenų uždegimo). Tačiau ortodontinio gydymo metu dantų valymas tampa sudėtingesnis (dažniausiai), o tinkamai neprižiūrint burnos ertmės – tai gali neigiamai veikti dantis ir dantenas.

Ortodontiniai aparatai (pvz., breketai, plokštelės) yra puikus maisto likučių ir dantų apnašų kaupimosi centras. Būtent nenuvalytos apnašos sukelia dantenų uždegimą (gingivitą) ir dantų kariesą.

Kaip prižiūrėti dantis ir ortodontinius aparatus ortodontinio gydymo metu?

Dantis būtina valyti ryte ir vakare su dantų pasta ir šepetėliu. Būtina vieną kartą per dieną išsivalyti tarpdančius su tarpdančių siūlu ir/ar tarpdančių šepetėliais. Jei gydytojas paskyrė – naudoti burnos skalavimo skystį (dažnai rekomenduojama naudoti burnos skalavimo skystį su fluoru).

Breketai.

Breketų sistema labai apsunkina burnos higieną. Aplink breketus, žiedus, lankus kaupiasi apnašos.

Rekomendacijos pacientui (nešiojančiam brektus):

  • Pirmiausia įprastu minkštu šepetėliu nuvalomi visi dantų paviršiai. Naudokite dantų pastą, kurioje fluoro kiekis yra 1450 ppm.
  • Specialiu vieno danties šepetėliu valomas lūpinis dantų paviršius, ant kurio užklijuoti breketai. Vieno danties šepetėliu ypač atidžiai reikia nuvalyti sritį tarp dantenų ir breketo, taip pat šoninius danties paviršius po lanku, pačius breketus. Kai kurie gydytojai/higienistai vietoj vieno danties šepetėlio rekomenduoja naudoti specialų eglutės formos tarpdančių šepetėlį (nuvalyti zonoms šalia breketų). Pasirinkite tokį būdą, kuris jums patogesnis, bet svarbu – labai gerai nuvalyti sritis apie breketus.
  • Tarpdančius reikia valyti tarpdančių siūlu.
  • Dantis rekomenduojama valyti ryte, po kiekvieno valgio ir prieš miegą. Jeigu išsivalyti dantis nėra sąlygų, reikia bent gerai išskalauti burną vandeniu (po kiekvieno valgio). Svarbiausia itin kruopščiai išsivalyti dantis ir tarpdančius prieš miegą (nes naktį sumažėja seilėtekis ir didėja tikimybė atsirasti kariesui).
  • Reguliariai atlikite profesionalią burnos higieną (kas 3-6 mėn.).

Tiesinimo kapos.

Nešiojantiems dantų tiesinimo kapas – dantų valymas nesiskiria nuo įprastinio valymo (nes kapos prieš dantų valymą yra išimamos iš burnos).

Rekomendacijos pacientui (nešiojančiam tiesinimo kapas):

  • Svarbu (būtina) dantis valyti du kartus per dieną: išsiėmus kapas ryte ir vakare. Vieną kartą per dieną valykite tarpdančius naudodami tarpdančių siūlą ir/ar tarpdančių šepetėlius.
  • Taip pat rekomenduojama dantis išsivalyti po valgio, nes kapos turėtų būti dedamos ant švarių dantų. Jei po valgio ar užkandžiavimo nėra galimybės dantis išsivalyti dantų pasta ir šepetėliu, tada burną prasiskalaukite vandeniu ar skalavimo skysčiu.
  • Tiesinimo kapoms išvalyti naudokite minkštą dantų šepetėlį ir bespalvį skystą muilą. Rekomenduojama, kad kapomas naudotumėte atskirą  (nei kad dantims naudojate dantims) dantų šepetėlį. Išvalius – gerai nuskalaukite su vėsiu vandeniu. Jokiu būdu kapų skalavimui negalima naudoti karšto vandens, nes tai gali įtakoti kapų formos pokyčius. Kapas rekomenduojam išvalyti kaskart prieš įsidedant į burną (jei nėra galimybės – praskalaukite vandeniu).
  • Papildomam kapų valymui gali būti naudojamos išimamiems dantų protezamas skirtos valymo tabletės (pavyzdžiui, Corega Bio Formula).
  • Reguliariai atlikite profesionalią burnos higieną (kas 6 mėn.).

Plokštelės.

Pacientų, kurie nešioja plokšteles – dantų ir plokštelių priežiūra yra beveik tokia pati, kaip ir nešiojančių dantų tiesinimo kapas (tai išimamas ortodontinis aparatas, todėl priežiūros principai – tie patys).

IŠVADA. Pats ortodontinis gydymas nei karieso, nei dantenų uždegimo nesukelia, tačiau labai svarbu tinkamai ir kruopščiai valyti dantis gydymo metu, nes ortodontiniai aparatai sudaro sąlygas apnašui ir maisto likučiams kauptis (o būtent nenuvalytame apnaše esančios bakterijos žaloja dantis ir dantenas).

Kiti straipsniai: