Dantų nugandymas (abrazija)

Kas yra dantų nugrandymas (abrazija)?

Terminas nugrandymas (lot. abrasio) kilęs iš lotynų kalbos žodžio abradere, abrasi, abrasum. Tai apibūdina danties struktūrų praradimą, kuris atsiranda dėl mechaninio poveikio dantims, pvz.: šlifavimas, trynimas, grandymas. Dantų nugrandymo terminas (abrasio dentium) vartojamas apibūdinti patologinį danties kietųjų audinių nutrynimą dėl nuolatinio pašalinių daiktų ar medžiagų, kurios kontaktuoja su dantimis, naudojimo (T. Imfeld, 1996).

Koks pagrindinis veiksnys sukelia dantų abraziją?

Klinikiniai tyrimai rodo, kad pagrindinis veiksnys, kodėl išsivysto abrazija – tai intensyvi ir dažnai neteisinga burnos higiena (L.C. Levitch ir kt., 1994). Labai svarbus faktorius nugrandymų atsiradimui yra paties paciento dantų valymo įpročiai – valymo laikas, technika, dažnumas, valymo jėga, kuriame dantų lanke pradedama valyti. Labai svarbūs faktoriai yra dantų šepetėlio dizainas, kotelio ilgis, šerelių kietumas, jų galiukų forma, lankstumas bei medžiaga, iš kurios pagaminti šereliai, taip pat – naudojamos dantų pastos kiekis, abrazyvumas bei pastos pH. Nugrandymo priežastimi dantų kontaktiniuose paviršiuose gali būti intensyvus tarpdančių valymo priemonių (krapštukų, tarpdančių šepetėlių) naudojimas, ypač jei kartu naudojama dantų pasta ar dantų milteliai. Netaisyklingas ar per stiprus dantų valymas šepetėliu yra pagrindinis faktorius, dėl kurio atsiranda pažeidimai danties kaklelio srityje. Žmonės, kurie valo ilgiau ir dažniau arba naudoja kietą dantų šepetėlį, kaklelio srityje turi daugiau danties audinių pažeidimų.

Vertikali ir horizontali dantų valymo technikos yra susijusios su esminiais skirtumais, kurie susidaro danties šepetukui kontaktuojant su danties paviršiumi. Dantis valant horizontaliais judesiais danties audinių nusidėvi 2-3 kartus daugiau nei valant išilginiais judesiais. Tai vyksta todėl, kad horizontaliais judesiais valant dantis pailgėja dantų šepetėlio šerelių kontaktas su danties paviršiumi. Dėl šios priežasties valant dantis rekomenduojama naudoti sukamuosius ar vertikalius judesius.

Kaip galima susilpninti abrazyvumo įtaką dantims?

Abrazyvumo įtaką maksimaliai galima susilpninti dantų valymui naudojant tik minkštus dantų šepetėlius, labai mažo abrazyvumo dantų pastas, ypač fluoro turinčias želė pavidalo pastas, kurių abrazyvumas dantų audiniui sumažintas iki minimumo. Jokiu būdu negalima valyti dantų šepetėliu ir pasta tuoj pat po rūgščių patekimo į burną: išgėrus sulčių, suvalgius rūgščių daržovių, vaisių ir tuoj po vėmimo.

 

Literatūra: Klinikinė Odontologija ,I Balčiūnienė, V. Almonaitis, E, Balčikonytė, R. Bendinskaitė, V. Brukienė, G. Kobs, T. Linkevičius, R. Manelienė, G. Matulienė, V. Pečiulienė, R. Pletkus, V. Rutkūnas, K. Sveikata, J. Žekonienė, Vaistų Žinios, 2008, 131 – 252

Kiti straipsniai: