Invisalign kapos. Ką reikia žinoti?

Kas yra Invisalign?

Invisalign dantų tiesinimo kapos – tai dantų tiesinimo sistema pagaminta iš plonos, skaidrios medžiagos, todėl ant dantų beveik nesimato. Kapa danties judesį atlieka per kibuką(„attachment’ą”), kuris priklijuojamas prie danties iš danties spalvos plombinės medžiagos. Panešiojus kapų rinkinį, po 7-14 dienų yra atliekamas pakeitimas į naują kapų rinkinį. Keičiant kapas, dantys po truputėlį juda, kol jie išsitiesina iki siekiamos padėties, numatytos gydytojo ortodonto.

Invisalign – tai amerikiečių kompanijos gaminamos kapos. Jos rinkoje yra seniausiai – nuo 1999. Tačiau šiuo metu Lietuvoje yra galima atlikti dantų tiesinimą ir kapomis, kurios yra kitų įmonių (pavyzdžiui, Spark, Ordoline, D Aligner, K Line ir kt.).

Kokie yra Invisalign kapų privalumai ir trūkumai?

Privalumai:

  • Kapos yra estetiškos, nes yra skaidrios ir ant dantų yra beveik nematomos.
  • Nedirgina burnos gleivinės.
  • Patogu valgyti ir valyti, nes valgant ir valantis dantis jos yra išsiimamos iš burnos.
  • Galima lengvai išimti (pavyzdžiui, svarbaus renginio/susitikimo metu), nepabloginant gydymo rezultatų. Svarbu, kad burnoje jos būtų ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.
  • Lengvai valomos, neapsunkina dantų higienos.
  • Retesni vizitai pas ortodontą (dažniausiai kas 8-12 savaičių).
  • Patogu gyvenantiems užsienyje ir negalintiems atvykti dažniems vizitams pas odontologą.
  • Nesukelia alergijų.
  • Dažniausiai trumpesnė gydymo trukmė, greitesni rezultatai.
  • Tinka sportuojantiems žmonėms, nes mažesnė tikimybė, kad bus pažeista gleivinė ir pan. (lyginant su breketais, su kuriais sportuojant yra rizika, kad gleivinė/dantys bus lengviau pažeidžiami, jei įvyks sportinė trauma).

Trūkumai:

  • Reikalinga motyvacija/savikontrolė laikyti kapas burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.
  • Dažnai gydymas kapomis yra brangesnis nei gydymas breketais.

Kokias sąkandžio problemas gali koreguoti Invisalign kapos?

Dantų tiesinimas kapomis dažniausiai taikomas:

  • Siekiant panaikinti tarpus tarp dantų, esant diastemai;
  • Susigrūdusių dantų tiesinimui;
  • Atviro sąkandžio gydymui (kai nėra ryškaus skeletinio defekto);
  • Gilaus sąkandžio gydymui (kai nėra ryškaus skeletinio defekto);
  • Kryžminio sąkandžio gydymui (gali būti derinama su žandikaulio plėtimu);
  • Kai dantis reikia perstumti ne daugiau kaip 5 milimetrus.

Ar visas sąkandžio patologijas galima išgydyti naudojant Invisalign kapas?

Ne, ne visas. Dėl individualaus atvejo reikalinga pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis. Esant itin sudėtingoms sąkandžio problemoms, rekomenduojamas gydymas breketais.

Kokio amžiaus žmonėms gali būti taikomas gydymas Invisalign kapomis?

Kapų sistema gali padėti ištiesinti dantis bet kokio amžiaus pacientams – išsitiesinti dantis niekada nevėlu. Vyriausias pacientas Invisalign istorijoje buvo virš aštuoniasdešimties.

Gydymas kapomis gali būti taikomas ir vaikams – dėl individualaus atvejo reikalinga pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis. Dažniausiai dantų tiesinimas nematomomis kapomis atliekamas pacientams, kuriems yra išdygę nuolatiniai dantys. 

Kiek laiko reikia laikyti Invisalign kapas burnoje?

Kapos yra nešiojamos burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą – geriausia, jei kapos išsiimamos tik valgant bei valantis dantis. 

Kiek laiko trunka gydymas Invisalign kapomis?

Gydymo trukmė priklauso nuo individualios situacijos, paprastai trunka 6-24 mėnesius. Gydymo trukmė labai priklauso nuo paciento bendradarbiavimo – kuo ilgiau per parą yra laikomos kapos burnoje, tuo rezultatai yra pasiekiami greičiau.

Ar dantų tiesinimas kapomis yra skausmingas?

Uždėjus naują kapų rinkinį gali būti jaučiamas spaudimas, maudimas, bet paprastai šis jausmas praeina per 2-3 dienas, kai priprantama prie kapų.

Ar tiesinimo kapos paveikia kalbėseną?

Taip, kai kuriais atvejais kapos gali turėti įtakos garsų tarimui. Tačiau paprastai tai būna tik gydymo pradžioje, vėliau adaptuojamasi ir garsų tarimas tampa normalus.

Kokia yra Invisalign kapų priežiūra?

Kapas prižiūrėti labai paprasta, po kiekvieno valgio jas reikia išvalyti paprastu dantų šepetėliu bei praskalauti vandeniu. Išimtos kapos turi būti laikomos specialioje dėžutėje.

Rūpinimasis burnos higiena lieka toks pat, koks ir buvo anksčiau, nes prieš valant dantis kapas tiesiog reikia išsiimti iš burnos.

Kokia yra dantų tiesinimo kapomis eiga?

Konsultacija. Konsultacijos metu atliekama apžiūra, įvertinama, ar sąkandžio patologiją galima koreguoti kapų sistema. Paskiriami reikalingi rentgeno tyrimai, padaromos nuotraukos, nuimami/nuskanuojami dantų atspaudai.

Jei reikia, suplanuojamas dantų gydymas/plombavimas, higiena (visos reikiamos odontologinės procedūros turi būti atliekamos prieš dantų tiesinimą kapomis).

Gydymo planas. Būsimi dantų judesiai ir sąkandžio pokyčiai suplanuojami skaitmeninės sistemos pagalba: pirmiausia skaitmeniniu būdu nuimamas paciento dantų modelis, tuomet kompiuterine sistema sudaromas gydymo planas.

Kapų gamyba. Pagal numatytus dantų pokyčius, specialiai Jums pagaminamas reikalingas skaičius individualių permatomų kapų, kurios gydymo eigoje bus keičiamos.

Kapų nešiojimas. Pacientas gauna individualiai pagamintus kapų rinkinius. Kapas reikia keisti paeiliui maždaug kas 1-2 savaites arba taip, kaip nurodė gydytojas. Nešiojant kapas 22-24 val. per parą dantys mechanine jėga po truputėlį spaudžiami į reikiamą poziciją. 

Tarpiniai vizitai. Vizitai pas gydytoją ortodontą būna maždaug kas 2-3 mėnesius.

Retencinis laikotarpis. Po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį , todėl baigus gydymą dažniausiai yra paskiriams reteineris (speciali vielutė vidinėje dantų pusėje, skaidri kapa arba plokštelė), kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

Kokia yra dantų tiesinimo kapomis kaina?

Kaina labai priklauso nuo individualios situacijos, tačiau įprastai gydymas kapomis kainuoja 3000 – 5000 Eur.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: