Dantų tiesinimas kapomis PRIEŠ estetinį plombavimą

Gana dažnai esant kreiviems priekiniams dantims yra pagalvojama apie estetinį plombavimą. Estetinio plombavimo metu dantų estetika (forma, spalva, skaidrumas ir kt.) atkuriama naudojant plombines medžiagas. Jei dantys kreivi – jie plombavimo pagalba yra „ištiesinami”. Tačiau ar tai geriausias variantas?

Deja, esant kreiviems/susigrūdusiems dantims – NErekomenduojama atlikti estetinio plombavimo, kol jie nėra ištiesinami ortodontinio gydymo metu. Dažnai dantų tiesinimui yra naudojamas skaidrios dantų tiesinimo kapos, nes dantų tiesinimas jomis yra estetiškas ir patogus.

Kodėl rekomenduojama atlikti dantų tiesinimą prieš estetinį plombavimą?

  • Esant kreiviems/susigrūdusiems dantims ir norint juos „išlyginti” plombų pagalba – beveik visada reikia pašalinti dalį sveikų danties audinių (dentino ir emalio). Toks gydymas yra gana „agresyvus”, nes pašalintas danties audinys neatsistato, o ir plomba nėra amžina – ją reikia reguliariai poliruoti, kas kelis metus atnaujinti (kartais pakeisti) ir panašiai. Taip pat plomba yra mažiau atspari krūviui nei nuosavas danties audinys, t.y. emalis.
  • Jei sąkandis netaisyklingas – didesnė tikimybė, kad priekinių dantų plombos skilinės (ypač kandamieji kraštai). Esant netaisyklingam sukandimui – kandimo/kramtymo krūvis pasiskirsto netaisyklingai ir tam tikriems dantims tenka daugiau krūvio, todėl jie greičiau dyla, skilinėja ir pan.

Koks geriausias būdas turėti gražią šypsneną?

Jei dantys yra netaisyklingoje padėtyje, susigrūdę/kreivi – geriausia ši eiga:

  • Iš pradžių atlikti ortodontinį gydymą (t.y. dantų tiesinimą kapomis arba breketais)
  • Po dantų ištieinimo, jei norisi šviesesnių dantų – yra atliekamas dantų balinimas;
  • Po to, kai jau dantys yra išbalinti – estetinis dantų plombavimas.

Kai šypsenos estetika atkuriam tokia seka – gydymas yra gana konservatyvus, nes kai dantys yra tiesūs – dažniausiai reikalinga tik minimaliai „patobulinti” dantų formą estetinio plombavimo pagalba (kartais dantų nereikia visiškai gręžti) ir rezultatas yra žymiai ilgaamžiškesnis (nes yra daugiau išsaugoma savų danties audinių, mažesnis kiekis plombos).

Kiti straipsniai: