Atsikišę priekiniai vaiko dantys: ką reiki žinoti?

Jei vaiko viršutiniai priekiniai dantys yra atsikšę – svarbu pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu dėl sąkandžio korekcijos. Konusltacijos metu Jus informuos, kokiu laikotarpiu geriausia atlikti ortodontinį gydymą ir koks ortodontinis aparatas/gydymo būdas yra tinkamiausias individualiu atveju.

Kokios priežastys gali lemti tai, kad višutiniai dantys atsikiša į priekį?

Sąkandžio patologijų atsiradimui įtakos turi du veiksniai: genetika ir aplinkos faktoriai.

Pagrindiniai aplinkos faktoriai, galintys įtakoti priekinių dantų palinkimą lūpos link:

-Ilgalaikis čiulptuko čiulpimas, piršto čiulpimas. Labai svarbu, kad įpročio čiulpti pirštą būtų atsisakoma iki tada, kai vaikui pradeda dygti nuolatiniai dantys (maždaug iki 6 metų);

-Nuolatinis kvėpavimas per burną ramybės metu. Jei vaikas ramybės metu kvėpuoja per burną – sutrinka veido raumenų balansas ir tai gali lemti tokių sąkandžio patologijų, kaip viršutinių dantų atsikišimo, kryžminio sąkandžio, atviro sąkandžio, distalinio sąkandžio formavimąsi.

Netaisyklinga liežuvio padėtis. Ramybės metu liežuvis turėtų būti priglaustas prie gomurio. Jei liežuvis yra netaisyklingoje padėtyje, nuolat remiasi į dantis – tai gali įtakoti tai, kad dantys palinksta į priekį.

Lūpos laikymas tarp dantų. Jei vaikas nuolat kiša lūpą tarp dantų – ji gali įtakoti kandžių palinkimą į priekį.

Kaip koreguojama sąkandžio patologija, kai stebimi atsikšę priekiniai vaiko dantys?

Gydytojas ortodontas įvertina esnačią sąkandžio patologiją ir paskiria labiausiai indikuotiną ortodontinį aparatą/gydymą. Tai gali būti TwinBlokas, Herbsto aparatas, dantų tiesinimas breketų sistema, tiesinimo kapos ir kt. Tam tikrais sudėtingesniais atvejais gali būti reikalingas tam tikrų dantų šalinimas ortodontinio gydymo metu (pavyzdžiui, kaplių) ir preikinių dantų „atitraukimas atgal”.

Labai dažnai esant atsikišusiems viršutinams dantims yra stebimas per mažas apatinis žandikaulis, tokiu atveju yra skiriamas ortodontinis funkcinis aparatas (kuris modifikuoja apatinio žandikaulio augimą). Šis aparatas dažniausiai skiriamas tada, kai intensyviausiai auga apatinis žandikaulis (maždaug 10-14 metų vaikams).

Jei vaikui suplanuotas ortodontinis gydymas tada, kai bus intensyviausiais apatinio žandikaulio augimas (t.y. apie 10-14 metus) – iki tol rekomenduojama pašalinti įpročius, kurie galėjo įtakoti šios sąkandžio patologijos atsiradimą: atsisakyti piršto čiulpimo, pakeisti įprotį kvėpuoti per burną į įprotį kvėpuoti per nosį, atlikti tam tikrus pratimus (miofunkcinę terapiją) sustiprinti kramtymo ir veido raumenims ir kt. Dažnai įpročių koregavimui paskiriamas Myobrace treineris (tinkamiausias 5-10 metų vaikams).

Kiti straipsniai: