Dantų tiesinimo kapos – kokie galimi nepageidaujami reiškiniai?
Vis daugiau žmonių vietoj dantų tiesinimo breketais – renkasi dantų tiesinimą kapomis. Tačiau kaip ir kiekvienas medicinoje taikomas gydymas – šis metodas taip pat gali turėti nepageidaujamų reiškinių. Beje, daugelis paminėtų reiškinių pasireiškia gydymo pradžioje ir jų nebelieka gydymo eigoje.
Dažniausiai pasitaikančios „problemos”:
- Dantų maudimas. Uždėjus naują kapų rinkinį gali būti jaučiamas spaudimas, maudimas, bet paprastai šis jausmas praeina per 2-3 dienas, kai priprantama prie kapų.
- Dantenų sudirginimas. Kartais dėl gamybos proceso kai kurių kapų kraštai gali būti šiurkštūs. Tokiu atveju rekomenduojama naudoti ortodontinį vašką arba atsargiai padildinti aštrų kapos kraštą minkšta nagų dilde ar nukirpti kosmetinėmis žirklutėmis. Jei kraštai vis tiek yra aštrūs – kreipkitės į ortodontą.
- Sutrikusi kalba. Kai kuriems žmonėms gydymo pradžioje su kapomis burnoje gali atsirasti šveplavimas. Bet tai yra laikinas efektas.
- Pasikeitęs sukandimas/nepatogu sukąsti. Tam tikru gydymo momentu, kol dantys keičia padėtį, sukandimas gali būti nepatogus, gali būti kandama tik ant keletos dantų ir pan. Tačiau tai yra laikinas reiškinys, kuris normalizuojasi gydymo pabaigoje.
- Blogas burnos kvapas. Kai kapos yra ant dantų – sumažėja seilių „valymo”/antibakterinis poveikis, burna tampa sausesnė. Tada atsiranda palankesnė terpė bakterijoms daugintis – ypač jei ant dantų ir/ar kapų yra nenuvalytų apnašų, maisto likučių ir t.t. Labai svarbu nešiojant kapas kuo daugiau gerti vandens bei tiek kapas, tiek dantis reguliariai ir tinkamai valyti. Daugiau apie dantų ir kapų priežiūrą galite skaityti ČIA.
- Svorio praradimas. Kadangi kapas valgio metu reikalinga išsiimti (ir prieš įsidedant atgal rekomenduojama išsivalyti dantis ir kapas), pradedama planuoti, kada bus valgoma. Dažnai sumažinamas užkandžiavimo dažnis. Dažniau renkamasi gerti vandenį, o ne kitus gazuotus/saldintus gėrimus (nes juos geriant kapas reikia išsiimti). Kadangi keičiasi mitybos įpročiai – rezultas yra sumažėjęs svoris.
- Žando/liežuvio susikandžiojimas. Kadangi dantys keičia padėtį, kartais reikia laiko priprasti prie naujo sukandimo. Kol neprirantama – galimas žando ar/ir liežuvio susikandžiojimas.
- Alergija kapų medžiagai. Tai itin retai pasitaikantis reiškinys, nes kapos yra pagamintos iš medicininio polimero, todėl puikiai biologiškai suderinamos su burnos minkštaisiais audiniais bei seilėmis.
- Galvos maudimas/skausmas, apatinio žandikaulio sąnario sutrikimas. Dantų padėtis yra susijusi su veido ir kramtymo raumenų įtampa/atsipalaidavimu bei apatinio žandikaulio sąnario funkcija. Keičiantis dantų padėčiai – kartais gali keistis aplink esančių struktūrų būsena ir, jei adaptacija prie naujos dantų padėties neįvyksta – gali atsirasti raumenų/sąnario maudimas ar kiti sutrikimai.
- Šaknų rezorbcija – tai procesas, kurio metu sutrumpėja („nutirpsta”) dantų šaknys. Tai yra viena iš ortodontinio gydymo komplikacijų ir koreguojant sąkandį ji pasitaiko gana dažnai (tiek dantis tiesininant breketais, tiek kapomis). Dažniausiai šaknys rezorbuojasi („nutirpsta”) nedaug ir danties prognozei maži šaknų ilgio pakitimai didelės reikšmės neturi.