Šaknų rezorbcija ortodontinio gydymo metu. Ką reikia žinoti?

Šaknų rezorbcija – tai procesas, kurio metu sutrumpėja („nutirpsta”) dantų šaknys. Tai yra viena iš ortodontinio gydymo komplikacijų ir koreguojant sąkandį ji pasitaiko gana dažnai. Dažniausiai šaknys rezorbuojasi („nutirpsta”) nedaug ir danties prognozei maži šaknų ilgio pakitimai didelės reikšmės neturi.

Kodėl atsiranda dantų šaknų rezorbcija ortodontinio gydyo metu?

Iki galo nėra žinoma, kaip ortodontinis gydymas daro įtaką dantų šaknų rezorbcijai. Manoma, kad šaknų rezorbciją sukelia individualus biologinis kintamumas (tam tikri žmonės turi didesnį genetinį polinkį, kad šaknys rezorbuosis) ir mechaniniai veiksniai (ilga ortodontinio gydymo trukmė, naudotas jėgos dydis danties padėčiai pakeisti ir t.t.).

Kada galima pastebėti, kad šaknys rezorbavosi („nutirpo”)?

Šaknies viršūnės rezorbcija gali prasidėti ortodontinio gydymo metu ar jo pabaigoje. Nustatyta, kad rezorbcija prasideda apytiksliai praėjus 2-5 savaitėms po gydymo, tačiau rentgeno nuotraukoje pokyčiai (sutrumpėjusios šaknys) pastebimi tik po 3-4 mėnesių.

Kokie dantys yra dažniausiai paveikiami šaknų rezorbcijos?

Dažniausiai yra paveikiami priekiniai dantys t.y. kandžiai, bei krūminiai dantys (ypač apatinio žadikaulio).

Kaip dažnai pasireiškia šaknų rezorbcija ortodontinio gydymo metu?

Literatūroje nurodoma, kad apie 90% ortodontiškai gydytų dantų turi tam tikro laipsnio išorinę šaknies viršūnės rezorbciją, o iš jų 15% rodo sunkią, daugiau nei 4 mm išorinę šaknies rezorbciją.

Tačiau svarbu žinoti, kad dažniausiai šaknies sutrumpėjimas yra nežymus ir kliniškai nereikšmingas, todėl neturi įtakos gydomų dantų prognozei.

Ar skauda rezorbuotas šaknis?

Ne, dantų šaknų rezorbcija ortodontinio gydymo metu (dažniausiai) yra besimptomis procesas.

Ar tiesinant dantis kapomis yra maženė tikimybė, kad įvyks dantų šaknų rezorbcija?

Šaknų rezorbcija rezorbija gali išsivystyti tiek sąkandį koreguojant breketais, tiek dantų tiesinimo kapomis. Nors kai kuriuose tyrimuose
nurodoma, kad rezorbcijų dažnis ir sunkumas yra mažesni, kai dantys tiesinimi kapomis.

Kaip elgiamasi, kai pastebima, kad ortodontinio gydymo metu vyksta šaknų rezorbcija?

Jei šaknų rezorbcija yra nedidelė – tada reguliariai atliekamas rentgeno nuotraukos ir taip stebima proceso eiga, jei šaknų rezorbcija didelė – ortodontinis gydymas gali būti nutrauktas.

Yra nustatyta, kad nedidelė šaknų rezorbcija neturi įtakos danties prognozei (t.y. dantis funkcionuoja taip pat, kaip ir tie dantys, kurių šaknys yra nerezorbuotos („nenutirpusios”)).

Kiti straipsniai: