Dantų tiesinimo kapos: kokie yra gydymo etapai?

Galvojate apie dantų tiesinimo kapas? Štai kokie gydymo etapai laukia pacientų, kuriems atliekamas dantų tiesinimas kapomis.

Prieš pradedant ortodontinį gydymą. Svarbu, kad visos reikalingos odontologinės procedūros: profesionali burnos higiena, balinimas, šaknų kanalų gydymas, plombavimas ir t.t. būtų atliktos prieš užsakant kapas.

Konsultacija pas gydytoją odontologą/ortodontą. Konsultacijos metu išklausomi paciento nusiskundimai, įvertinama burnos ertmės būklė, dantų sąkandis bei paskiriami reikalingi tyrimai.  Konsultacijos metu yra įvertinama, ar gali būti taikomas gydymas skaidriomis tiesinimo kapomis.

Ištyrimas. Ortodontinio gydymo plano sudarymui reikalingos dvi paciento galvos rentgenogramos: atliekama panoraminė ir galvos šoninė rentgeno nuotraukos. Panoraminė rentgeno nuotrauka daroma siekiant įvertinti žandikaulių sveikatos būklę: kaulo ir dantų ar jų užuomazgų kiekį, periodonto pakenkimo laipsnį, dantų plombavimo kokybę, dantų kariesą, dantų retenciją ir kt. Šoninė galvos rentgenograma yra reikalinga nustatant ortodontinės anomalijos kilmę.

Norint tiksliai nustatyti veido kaulų asimetrijos lygį retkarčiais atliekama galvos priekinė telerentgenograma.

Taip pat pacientas nufotografuojamas, nuimami dantų lankų atspaudai arba intraoraliniu skeneriu nuskenuojami dantys.

Planavimas.

  • Surinkta informacija siunčiama į laboratoriją, kur su specialiomis kompiuterinėmis programomis sudaromas pirminis 3D planas.
  • Gydymo plano detalizavimas. Gydytojas odontologas/ortodontas įvertina dantų judesius programoje ir koreguoja iki norimo rezultato. Gydymo plano derinimas paprastai trunka apie 3-4 savaites priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir gamyklos apkrovos.
  • Kapų gaminimas. Kapų gamintojas 3D spausdintuvu pagamina skaidrias dantų tiesinimo kapas. Kapos išsiunčiamos odontologui. Kiekvieno paciento gydymui reikalingas kapų kiekis yra skirtingas (priklauso nuo sąkandžio patologijos).

Gydymas

  • Ortodontinis gydymas kapomis pradedamas: pacientas atvyksta atsiimti kapų. Dažnai pirmo vizito metu priplombuojami nedideli plombos gabaliukai (“attachment’ai”). Jei reikalinga – pašlifuojami tarpdančiai, susipažindinama su elastikų naudojimu ir t.t. Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o “porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra.
  • Kapas reikia nešioti ne mažiau kaip 22 valandas per parą (išsiimamos tik valgant ir valant dantis).
  • Pagamintos kapos yra keičiamos į naujas kas 1-2 savaitės. Per šį laiką dantys po truputį stumdomi į tas vietas, kuriose jie turi būti.
  • Lankomasi pas odontologą maždaug kas 2 – 3 mėnesius.
  • Gydymo eigoje gali prireikti dar kartą nuimti dantų atspaudus/skenuoti dantų lankus baigiamųjų kapų gamybai.

Priklausomai nuo klinikinės situacijos, gydymas gali užtrukti nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Trukmė priklauso nuo atvejo sudėtingumo.

Baigus gydymą.  Po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį (susigrūs ar vėl atsiras tarpeliai ir t.t.). Todėl baigus gydymą dažniausiai yra paskiriams reteineris (speciali vielutė vidinėje dantų pusėje, skaidri kapa arba plokštelė), kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: