Fistulė – dantenose atsiradęs pūlinukas

Danties fistulė – tai mažas kanalėlis, susidaręs tarp infekuotos danties šaknies viršūnės ir dantenų. Fistulė yra tarsi kelias, per kurį išeina pūliai. Kai danties fistulė prisipildo uždegiminio sekreto – dantenose atsiranda mažas iškilimas (tarsi spuogelis), kurį paspaudus ar atvėrus – išsilieja pūliai.

Kodėl atsiranda fistulė?

Fistulė atsiranda dantenose dėl bakterijų danties šaknyje. Pagrindinės priežastys, kodėl dantis tampa infekuotas, yra šios:

  • Danties kariesas;
  • Danties skilimas/lūžis;
  • Po šaknų kanalų gydymo – kai šaknyse yra agresyvi infekcija (bakterijos), kurios nepavyksta pašalinti gydymo metu;
  • Nekokybiškai sugydyti dantų šaknų kanalai

Ar fistulę skauda?

Dažniausiai danties fistulės nesukelia jokio skausmo. Įprastai žmogus jaučia tik iškilimą dantenose ir nemalonų skonį burnoje.

Kartais žmogus jaučia skausmą tada, kai stipriau paspaudžia priežastinį dantį.

Kaip gydoma fistulė?

Kadangi fistulės atsiradimo priežastis yra infekuotas dantis – reikalingas to danties šaknų kanalų (endodontinis) gydymas arba pergydymas, gali būti reikalinga danties šaknies rezekcija, o jei danties prognozė bloga – šalinimas.

Prieš gydant dantį atliekama rentgeno nuotrauka, kad būtų galima tiksliai įvertinti, kuris dantis yra apimtas uždegimo.

Ar gali fistulė išnykti savaime ?

Taip, fistulė gali tai išnykti, tai vėl atsirasti, tačiau net išnykus fistulei svarbu sugydyti infekuotą dantį, nes infekcija išlieka kanaluose (kol nepašalinama odontologo). Negydytas dantis gali sukelti itin rimtų komplikacijų, kurios gali tapti danties netekimo priežastimi.

Kiti straipsniai: