Ką daryti, kai vaikui skauda dantį?

Yra keletas priežasčių, kodėl vaikas gali skųstis skausmu burnos ertmėje: dėl įstrigusio maisto tarp dantų, danties karieso, danties nervo uždegimo, supūliavusio danties, nuskilusio danties ir t.t.

Ką rekomenduojama daryti, kai vaikui skauda dantį?

PAKLAUSKITE

Iš pradžių svarbu išsiaiškinti priežastį. Jei vaikas pakankamai didelis, galite paklausti, kurį dantį konkrečiai skauda, jei vaikas mažas, apžiūrėkite burną, ar nėra paraudusios, supūliavusios dantenos, „skylės”, nuskilusio ar patamsėjusio danties. Beje, kartais vaikai skundžiasi danties skausmu esant nedidelėm problemom, pavyzdžiui, skundžiasi jautrumu/skausmu, kuris atsiranda stipriai sukandus dantis, įsikandus į gleivinę, dygstant arba klibant dantims (tiek pieniniams, tiek nuolatiniams).

Atkreipkite dėmesį, kuriuo paros metu skauda. Jeigu skausmas kyla vakare atsigulus ir nepraeina visą naktį, būtina kuo skubiau kreiptis pas odontologą, nes prasidėjo danties nervo uždegimas (pulpitas), ir skausmas savaime nepraeis. Jei skausmas labai stiprus, duokite vaikui vaistų nuo skausmo (paracetamolio arba ibuprofeno).

Jei pastebėjote patinusią ar supūliavusią danteną, ar vaiko žandas sutino, pakilo temperatūra – tai ženklai, kad  kad infekcija iš danties šaknų perėjo į kaulą. Tokiu atveju būtinas gydymas, infekcija savaime nedings, todėl kreipkitės į odontologą, kuris atvers dantuką ir išleis pūlius bei tikriausiai skirs antibakterinį gydymą antibiotikais. Kartais tokius dantis reikalinga pašalinti.

IŠVALYKITE TARPDANČIUS SU SIŪLU

Kartais skauda dėl pristrigusio maisto į tarpdantį (atsiranda dantenos uždegimas) arba pristrigusio maisto į kariozinę ertmę. Tokiu atveju krupščiai išvalius tarpdančius su tarpdančių siūlu – skausmas sumažės ar dings.

SKALAVIMAS SU ŠILTU DRUSKOS TIRPALU

Kartais padeda skalavimas su šiltu druskos tirpalu (tinka vaikams, kurie moka skalauti). Ištirpdykite šaukštą druskos stiklinėje šilto vandens ir duokite vaikui apie 30 sekundžių praskalauti ir tada išspjauti.

ŽANDO ŠALDYMAS

Jei priežastis supūliavęs dantukas, tada sumažnti tinimą ir skausmą galima šaldant žandą tos pusės, kurioje yra skaudantis dantis. Ant skruosto ar lūpos reikia priglausti ledo pūslę (ar iš šaldiklio išimtą kokį produktą), įvyniotą į ploną rankšluostį. Šaldyti apie 15-20 minučių su 15-20 minučių pertraukomis.

VAISTAI NUO SKAUSMO

Nuo skausmo galite vaikui duoti vaistų (paracetamolio arba ibuprofeno). Prieš vartojimą pasikonsultuokite su šeimos gydytoju arba naudokite kaip nurodyta instrukcijoje (dozavimas pagal vaiko svorį).

Jokiu būdu neįtrinkite vaistais skaudančio danties ir gleivinės prie dantuko, nes dažnai vaistai yra rūgštinės sudėties ir „nudegina” gleivinę.

KREIPKITĖS Į ODONTOLOGĄ

Būtinai kreipkitės į vaikų odontologą, kuris nustatytų konkrečią priežastį ir atliktų reikalingą gydymą (dažniausiai reikalingas plombavimas, šaknų kanalų gydymas ar dantuko, jei jis pieninis, šalinimas).

Nebent… jei apžiūrėję vaiko burną akivaizdžios priežasties nematote, vaiko skausmas nėra stiprus, nesitęsia nuolat, vaikas aktyvus –  tiesiog paskatinkite vaiką dažniau praskalauti burną, atidžiai du kartus per dieną valyti dantis, išvalyti tarpdančius. Stebėkite simptomus namuose, kartais jautrumas/skausmas dingsta.

Kiti straipsniai: