Kada naudoti tarpdančių siūlą (šepetėlius): prieš ar po išsivalymo su dantų šepetėliu?

Dažnai kyla klausimas, kokia eilės tvarka naudoti burnos priežiūros priemones: geriau pirma išsivalyti su dantų šepetėliu ar tarpdančių siūlu (tarpdančių šepetėliais)?

ODONTOLOGAI REKOMENDUOJA:

Pirmiausia reiktų išsivalyti dantis su tarpdančių siūlu/tarpdančių šepetėliais, o tik po to naudoti dantų šepetėlį su pasta. Po tarpdančių išsivalymo – pastoje esantis fluoras geriau pasiekia švarius kontaktinius paviršius ir prireikus remineralizuoja dantų audinius (sumažėja ėduonies atsiradimo tikimybė).

Kokiu dienos metu rekomenduojama valyti tarpdančius?

Tarpdančių siūlą/šepetėlius reikia naudoti kartą per dieną, geriausia – po vakarienės. Išsivalius dantis vakare – reiktų nebevartoti jokių maisto produktų ar gėrimų (išskyrus vandenį).

Kada naudoti tarpdančių siūlą, o kada tarpdančių šepetėlius?

Tarpdančius (dažniausiai) efektyviau išvalo tarpdančių šepetėliai, tačiau geriausia, kai konkrečius jų dydžius paskiria dantų higienistas(ė). Pavyzdžiui, jei tarpdančiai labai siauri, ar dantys susigūdę – tada geriau tokius tarpdančius valyti su tarpdančių siūlu. Jei tarpdantis pakankamai platus ir į jį telpa tarpdančių šepetėlis – tada geriau naudoti jį, tik svarbu naudoti tinkamo dydžio tarpdančių šepetėlį, t.y. ne per didelį, kad nebūtų traumuojama dantena ir ne per mažą, kad kokybiškai išsivalytų dantų kontaktiniai paviršiai. Dažnai yra taip, kad norint kokybiškai išsivalyti tarpdančius, reikia valyti su kelių dydžių tarpdančių šepetėliais (nes tarpdančiai yra skirtingi) ir naudoti tarpdančių siūlą tiems tarpdančiams, į kuriuos tarpdančių šepetėlis netelpa.

Ar vandens irigatorius gali pakeisti tarpdančių valymą tarpdančių siūlu/šepetėliais?

Ne, vandens irigatorius yra naudojama kaip papildoma priemonė. Burnos irigatorius ypač veiksmingas žmonėms, kurie turi breketus, implantus, suprotezuotus dantis fiksuotais tilteliais ir pan

Nuo kokio amžiaus reikia pradėti naudoti tarpdančių siūlą/šepetėlius?

Tarpdančius vaikui tėvai turėtų valyti nuo tada, kai atsiranda tamprus dantų kontaktas tarp pieninių dantų. Savarankiškai tarpdančius vaikas gali pradėti valyti nuo 12 metų. Iki tol reikalinga tėvų pagalba.

Kiti straipsniai: