Kaip gydyti kraujuojančias dantenas?

Kodėl dantenos kraujuoja?

Dantenų kraujavimas yra vienas iš dantenų uždegimo (gingivito) požymių. Tačiau gera naujiena ta, kad užkirsti kelią dantenų kraujavimui dažniausiai galima labai paprastais būdais.

Kaip gydyti kraujuojančias dantenas?

1. Dantų valymas

Gera kasdienė burnos ertmės priežiūra– tai viena pagrindinių dantenų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonių. Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai yra pagrindinė priežastis, kodėl atsiranda dantenų uždegimas (kraujavimas), taip pat lemti karieso atsiradimą, nemalonų burnos kvapą, dantų akmenų susidarymą.

  • Dantis valykite mažiausiai du kartus per dieną, bent po 2 minutes;
  • Naudokite elektrinį dantų šepetėlį. Galima naudoti ir paprastą šepetėlį, tačiau yra mokslinių tyrimų, nustačiusių, kad žmonėms, kurie naudoja elektirinį dantų šepetėlį – dantenos kraujuoja mažiau.
  • Bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlius;

2.Dantų pasta

Naudokite dantų pastą, skirtą uždegimui mažinti. Tai pastos, kurių sudėtyje yra:

3.Burnos skalavimo skystis

Esant dantenų uždegimui dažniausiai skiriamas burnos skalavimo skystis su chlorheksidinu. Chlorheksidinas slopina bakterijų, virusų ir grybelių kolonizaciją (dauginimąsi) – sumažėja apnašo kiekis, todėl jis veiksmingas esant uždegimui.

Skysčių su chlorheksidinu pavyzdžiai:

Chlorheksidino turinčiu burnos skalavimo skysčiu rekomenduojama skalauti ne ilgiau kaip 14 dienų dėl galimų šalutinių poveikių (dantų ir plombų pigmentavimas, sutrikęs skonio jutimas).

4.Probiotikai

Esant dantenų uždegimui, galima vartoti burnos probiotikus, kurie neleidžia daugintis patogeninėms bakterijoms, taip saugo nuo ligų sukėlėjų bei naikina blogą burnos kvapą.

Burnos probiotikų pavyzdžiai:

5.Mityba

  • Rinkitės produktus, kuriuose yra vitaminų A ir C, B12 grupės vitaminų. Šių vitaminų trūkumas gali sukelti daug nemalonių simptomų ir dantenų kraujavimas yra vienas jų.
  • Gerkite pakankamai vandens;
  • Mažinkite suvartojamo cukraus kiekį;
  • Mažinkite užkandžiavimų kiekį.

6.Rūkymas

Rekomenduojama nustoti rūkyti, kadangi rūkantiems žmonėms dantenų uždegimas pasireiškia dažniau, nei nerūkantiems. Rūkant sutrinka periodonto audinių kraujotaka – sumažėja į periodonto audinius patenkančio deguonies kiekis, o tai skatina daugintis patogenines bakterijas – mikroorganizmus, sukeliančius uždegimą dantenose.

7. Vizitas pas odontologą ar burnos higienistą

Dantenų uždegimą sukelia dantų apnašos bei (kai kuriems žmonėms) atsidėję ant dantų akmenys. Dantų akmenys yra pašalimi atliekant profesionalią burnos higieną odontologo kabinete. Profesionalios burnos higienos procedūros metu ultragarsiniu skaleriu šalinamos minkštosios ir kietosios apnašos (dantų akmenys), sodasrove pašalinamos pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta.

Taip pat odontologinio vizito metu yra įvertinama dantų ir dantenų būklė, paskiriamas tinamiausias gydymas.

8. Galbūt per stipriai valote dantis

Jeigu dantenos kraujuoja tik retkarčiais – kraujavimo priežastis gali būti tiesiog per stiprus dantų šepetėlio spaudimas ar per kietas dantų šepetukas, taip pat dantenos gali būti traumuojamos valant dantų siūlu. Stenkitės valyti švelniai ir naudokite tik minkštą dantų šepetėlį.

 

 

Kiti straipsniai: