Kaip piršto ar čiulptuko čiulpimas gali paveikti sąkandį?
Čiulpimas yra įgimtas refleksas, kuris atsiranda dar iki gimimo. Kai kuriuos kūdikius galima pastebėti čiulpiant pirštą gimdoje, kai atliekamas ultragarsinis tyrimas. Taigi, normalu, jei pirštą/čiulptuką čiulpia kūdikis, tačiau jei šis veiksmas užsitęsia – gali atsirąsti sąkandžio problemų.
Kada geriausia atsisakyti čiulptuko/piršto čiulpimo?
Geriausias laikas atsisakyti čiulptuko yra ne vėliau kaip iki 3 metų (kai kur literatūroje rekomenduojama iki 2,5 metų), o piršto čiulpimo – iki išdygstant centriniams priekiniams dantims.
Kas blogiau – piršto čiulpimas ar čiulptuko naudojimas?
Jei vaikas turi stipriai išreikštą čiulpimo refleksą – rekomenduojama duoti čiulptuką. Čiulptuko naudojimas mažina tikimybę, kad vaikas čiulps nykštį. Įprotis čiulpti nykštį yra didesnė problema nei priklausomybė nuo čiulptuko, todėl, nes nykščio čiulpimo įpročio atsisakyti yra sunkiau nei nustoti naudoti čiulptuką.
Kokias sąkandžio problemas gali sukelti užsitęsęs čiulptuko naudojimas ar piršto čiulpimas?
Ilgalaikis piršto ar čiulptuko laikymas burnoje neleidžia liežuviui būti taisyklingoje padėtyje – tai yra prispaustam prie gomurio. Ypač verta sunerimti, jeigu vaikas čiulpia pirštą/čiulptuką daugiau nei 6 valandas per parą.
Kai liežuvis yra burnos apačioje (nepriglaustas prie gomurio) – čiulpiant spaudžiamos lūpos ir žandai, todėl viršutinis žandikaulis negali tinkamai augti į šonus, priekį ir į aukštį.
Intensyvus piršto ar čiulptuko čiulpimas:
- sutrikdo žandikaulių augimą – žandikauliai siaurėja;
- viršutiniai dantys palinksta į priekį, apatiniai – atgal. Atsikišę dantys turi didesnę riziką dantų traumoms;
- susiformuoja atviras sukandimas– atsiranda tarpas tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų. Turėdamas atvirą sukandimą, vaikas negali tinkamai atkąsti maisto, todėl blogėja virškinimo sistema, prastėja kalbėsena.
- dantys gali tapti kreivi, susigrūdę.
Dėl aukščiau paminėtų sąkandžio pakitimų taip pat gali atsirasti veido profilio pasikeitimas. Gali blogėti vaiko psichologinė savijauta, nes galimos patyčios tarp bendraamžių.
Ką daryti pastebėjus sąkandžio pakitimus?
Svarbu kuo greičiau atsisakyti čiulptuko naudojimo ir piršto čiulpimo. Keletą patarimų, kaip atsisakyti piršto čiulpimo įpročio rasite ČIA.
Atsisakius piršto čiulpimo/čiultuko, kartais vis dar išlieka įprotis laikyti liežuvį netaisyklingoje padėtyje, tai yra neprispaustą prie gomurio ramybės metu. Tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris atlieka miofunkcinę terapiją.
Pastebėjus pokyčius sąkandyje – kreipkitės į gydytoją ortodontą.