Danteninė (dantenų) šypsena. Kaip ji koreguojama?

Šypsenos estetika susideda iš trijų dalių: dantų, lūpų struktūros ir dantenų sistemos. Dažnai manoma, kad estetiška šypsena yra tada, kai šypsantis matytosi visas viršutinių kandžių vainikas ir iki 1 mm dantenų. Tačiau net jei matosi 3 mm dantenų – tai gali būti laikoma estetiškai priimtina šypsena.

Kai šypsenos metu matomas neproporcingai didelis dantenų kiekis – tada šypsena yra vadinama dantenine.

Esant danteninei šypsenai, su amžiumi dantenų matymasis mažėja dėl raumenų tonuso sumažėjimo lūpose.

Kodėl atsiranda danteninė šypsena?

Gana svarbu žinoti, kodėl susiformavo danteninė šypsena, nes nuo to priklauso ir korekcijos galimybės.

Pagrindiniai faktoriai yra šie:

  • Vertikalus maksiliarinis perteklius (VMP). Tai yra kai viršutinis žandikaulis vertikaliai per daug užauga („išilgėja”) ir lūpa tiesiog negali uždengti viso dantų ir žandiklaulio ploto.
  • Hipermobili viršutinė lūpa. Tokiu atveju šypsenos metu lūpa pakyla per aukštai. Hipermobili lūpa yra nustatoma tada, kai viršutinė lūpa pakilimo metu yra 4mm aukščiau lyginant su ramybės būsena.
  • Trumpa viršutinė lūpa. Tokiu atveju yra mažai lūpas sudarančių audinių (po nosimi) ir šypsantis jų nepakanka uždengti dantims ir dantenoms.
  • Dantenų hipertrofija. Dažnai dantenų hipertrofija atsiranda dėl dantenų uždegimo arba kaip šalutinis tam tikrų vaistų poveikis.
  • Alteruojantis pasyvus dygimas – tai būklė, kurios metu neįvyksta normalus dantenų atsitraukimas nuo danties paviršiaus po danties išdygimo.

Kokie galimi danteninės šypsenos gydymo variantai?

Gydymo metodas priklauso nuo priežasties, kodėl atsirado danteninė šypsena.

Vertikalus maksiliarinis perteklius (VMP). Esant viršutinio žandikaulio pertekliui – gali būti atliekamas ortodontinis gydymas. Kartais danteninei šypsenai koreguoti pakanka vien ortodontinio gydymo. Gydymo metu metu yra vykdomas lėtas dantų „įstūmimas” į kaulą bei žandikaulio rekonstrukcija. Tačiau jei danteninė šypsena yra dėl gana didelio skeletinio faktoriaus (viršutinio žandiklaulio pertekliaus) – ortodontinis gydymas gali būti naudojamas kaip papildoma priemonė kartu su ortognatine chirurgija

Ortodontinis gydymas dažniausiai atliekamas su breketais arba dantų tiesinimo kapomis ir papildomai gali būti naudojami ortodontiniai mini implantai.

Manoma, kad būtent po ortodontinio gydymo yra geriausiai pasiekiami ilgalaikiai rezultatai, nes yra veikiami ne tik minkštieji, bet ir kietieji burnos audiniai.

Hipermobili viršutinė lūpa. Tokiu atveju gali pagelbėti botulino injekcija į raumenis. Botulinas mažina raumenų aktyvumą, atpalaiduoja lūpų raumenų susitraukimus ir mažina lūpos kėlimąsi aukštyn. Rezultatas stebimas iškart, tačiau toks išlieka tik 3-6 mėnesius – todėl reikia nuolat kartoti procedūrą.

Trumpa viršutinė lūpa. Tokiu atveju chirurginės procedūros metu gali būti atliktas lūpų repozicionavimas. Lūpos repozicionavimą gali atlikti plastikos chirurgas arba veido ir žandiklaulių chirurgas.

Dantenų hipertrofija. Jei dantenų hipertrofija atsirado dėl dantenų uždegimo, tada svarbu atlikti dantenų uždegimo gydymą, jei hipertrofija atsirado dėl tam tikrų vaistų šalutinio poveikio, tada svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, ar galima naudoti alternatyvius vaistus.

Alteruojantis pasyvus dygimas. Esant pertekliniam dantenų kiekiui ant dantų vainikų – gali būti atliekamas chirurginis danties vainiko prailginimas (naudojant skalpeliuką, lazerį ir t.t.). Priklausomai nuo procedūros apimties – gijimo laikas nuo 2 savaičių iki 2 mėnesių. Kartais dantenos vėl atauga, todėl dažnai po procedūros rekomenduojama atlikti minimalų estetinį plombavimą prie kaklelių ar dantų restauravimą laminatėmis/vainikėliais (priklauso nuo dantų būklės).

Koreguojant danteninę šypseną dažniausiai pasitelkiamas ne vienas gydymo metodas, o keli.

Ar būtina koreguoti danteninę šypseną?

Ne, nebūtinai. Jei tokia šypsena žmogui nesukelia diskomforto, tada dažniausiai jos koreguoti ir nereikia. Tačiau, jei žmogus dėl tokios šypsenos kompleksuoja, vengia šypsotis ar net bendrauti – tada geriau atlikti danteninės šypsenos korekciją.

Kiti straipsniai: