Kodėl dantys gali tapti jautrūs?

Yra daugybė priežasčių, kodėl dantys gali sujautrėti, tačiau dažniausia – dentino kanalėlių atsidengimas.  Dentino kanalėliai atsidengia dėl emalio nusidėvėjimo ir (arba) atsitraukiant dantenoms. Atsidengus kanalėliams atsiranda  jautrumas, nes kanalėliuose guli nervai. Tam tikri veiksniai (pvz., šaltas ar karštas gėrimas) gali stimuliuoti nervus, sukeldami būdingą trumpą ir aštrų danties jautrumo skausmą.

Ar gali atsirasti dantų jautrumas dėl per dažno ar per stipraus valymo?

Taip, per dažnas, per stiprus ar valymas kietu/vidutinio kietumo dantų šepetėliu gali sukelti dantenų recesiją (atsitraukimą) ir (arba) emalio nusidėvėjimą – laikui bėgant atsidengia dentinas, todėl atsiranda dantų jautrumas. Dantis rekomenduojama valyti 2 minutes du kartus per dieną šepėteliu su minkštais šereliais arba elektriniu dantų šepetėliu.

Ar gali dantų jautrumą sukelti balinanti dantų pasta?

Taip, gali. Dažnai balinančios dantų patos turi didelį kiekį abrazyvo, kuris ne tik nuvalo paviršinį pigmentinį apnašą, bet taip pat gali pabraižyti ir emalį/dentiną. Tada gali atsirasti dantų jautrumas.

Kas dažniausiai išprovokuoja dantų jautrumą?

  • Šaltas maistas ar gėrimai
  • Kvėpavimas šaltu oru
  • Karštas maistas ar gėrimai
  • Saldus maistas
  • Rūgštus maistas
  • Dantų valymas (kai šepetėlis liečiasi prie danties)

Ką daryti, jei atsirado dantų jautrumas?

Svarbu apsilankyti pas odontologą, kad jis nustatytų tikslią priežastį ir paskirtų gydymą.

Jei priežastis yra atsidengę dentino kanalėliai, tada pagelbėti gali dantų pasta skirta jautriems dantims. Dantų pastos jautriems dantims paprastai pasižymi mažesniu abrazyvumu (RDA) ir jų sudėtyje gali būti sudėtinių dalių, mažinančių atvirų nervų jautrumą (dažniausiai tai būna kalio nitratas) arba blokuojančių dentino kanalėlius (pvz., hidroksiapatitasalavo fluoridas).

 

Daugiau apie jautrius dantis skaitykite čia.

Kiti straipsniai: