Kokie vaiko įpročiai gali lemti dantų susigrūdimą?
Tam tikri vaiko įpročiai gali lemti netaisyklingą žandikaulių formavimąsi. Jei žandikauliai susiformuoja per maži, tada dantims nepakanka vietos ir jie susigrūda. Ypač svarbu žalingų įpročių atsisakyti, kai intensyviai auga ir formuojasi veido kaulai, t.y. iki 4-8 metų vaikams.
Kokie įpročiai gali lemti dantų susigrųdimą?
Labai svarbu, kad vaiko lūpos būtų sučiauptos (vaikas nebūtų pravira burna), todėl pagrindiniai įpročiai, žalojantys sukandimą yra tie, kurių metu vaikas yra pravertomis lūpomis.
- Čiulptuko čiulpimas. Rekomenduojama atsisakyti čiulptuko iki 2,5 metų.
- Piršto čiulpimas. Jei vaikas čiulpia pirštą ilgiau kaip 6 valandas per parą, piršto kišimo vietoje atsiranda tarpas tarp dantų, į kurį lenda liežuvis – atsiranda raumenų disbalansas, netaisyklingas rijimas, sutrinka žandiklaulių vystymasis.
- Apatinės (arba viršutinės) lūpos kramtymas.
- Nuolatinis kvėpavimas per burną. Po tam tikro ligos periodo, kai vaikas negalėjo kvėpuoti pro nosį (pavyzdžiui, alergijos, tonzilito ir pan.), susiformuoja BLOGAS ĮPROTIS KVĖPUOTI PER BURNĄ, ir net kai vaikas fiziškai galėtų kvėpuoti per nosį, jis toliau kvėpuoja netaisyklingai (per burną), nes taip įprato. Labai svarbu tėveliams stebėti ir skatinti taisyklingą kvėpavimą, t.y. per nosį.
Kaip veidą ir sukandimą gali įtakoti šie žalingi įpročiai?
- Formuojasi ilgesnis apatinis veido trečdalis (veidas pailgėja);
- Veidas tampa išgaubtas;
- Viršutiniai dantukai paliksta („atsikiša”) į priekį;
- Formuojasi siauras gomurys ir aukštas gomurio skliautas;
- Formuojasi kryžminis sąkandis – atsiranda netaisyklingi kontaktai, kai apatinis žandiklaulis (ypač krūminių dantų srityje) yra didesnis nei viršutinis;
- Formuojasi atviras sąkandis (kai dantys nekontaktuoja, net sukandus yra tarpas tarp dantų, ypač priekinių dantų srityje);
- Žandikaulis (ypač viršutinis) susiformuoja mažesnis, todėl atsiranda dantų susigrūdimas.
Liežuvio įtaka veido formavimuisi
Labai svarbu, kad vaiko burna būtų sučiaupta ir liežuvis būtų priglaustas prie gomurio. Liežuvis yra labai stiprus raumuo ir liesdamasis prie gomurio skatina tiek viršutinio tiek apatinio žandiklaulio taisyklingą formavimąsi.
Esant nečiauptom lūpom (kvėpuojant per burną) – liežuvis “ilsisi”, yra nusileidęs žemyn ir tai lemia, kad žandikauliai formuojasi netaisyklingai, yra siauresni, todėl “netelpa” dantys, atsiranda dantų susigrūdimas.