Ortodontinis čiulptukas. Koks geriausias?
Yra daug informacijos apie tai, kaip čiulptuko naudojimas gali pakenkti sąkandžiui, tačiau norint sumažinti tikimybę, kad sąkandis formuosis netaisyklingas – geriau rinktis ortodontinį čiulptuką.
Ortodontinis čiulptukas, tai toks čiulptukas, kurio forma – plokščia arba turinti nuožulnų paviršių. Tokia forma leidžia liežuviui labiau priglusti/spaustis prie gomurio, o taisyklinga liežuvio padėtis yra vienas iš esminių daykų, kad taisyklingai formuotųsi žandikauliai.
Kokie ortodontiniai čiulptukai yra rekomenduojami?
Geriausia naudoti čiulptuką, kurio išorinis fragmentas yra nedidelis (su mažai plastiko ar kitokios medžiagos), pavyzdžiui, drugelio formos ir čiulpiamoji dalis yra ortodontinės/plokščios/asimetrinės formos.
Rekomenduojami čiulptukai yra šie:
Kada vaikui reiktų atsisakyti čiulptuko?
Atsisakius čiulptuko tinkamu metu sumažėja tikimybė, kad formuosis netaisyklingas sąkandis. Geriausiai, jei čiulptuko yra atsisakoma iki 2,5 metų.
Kokias sąkandžio patologijos gali formuotis, jei čiulptukas naudojamas intensyviai ir ilgai?
Ilgai naudojant čiulptuką (iki 4-5 metų ar dar ilgiau) didėja tikimybė, kad susiformuos netaisyklingas sąkandis:
- tarp viršutinių ir apatinių dantukų susiformuos tarpas (susiformuoja atviras sukandimas),
- atsikiš viršutiniai priekiniai dantukai,
- apatiniai palinks į liežuvio pusę,
- deformuosis viršutinis žandikaulis (susiformuos kryžminis sąkandis).
Kas blogiau: čiulptukas ar piršto čiulpimas?
Geresnis įgimtų refleksų patenkinimo būdas yra čiulptukas, o ne piršto čiulpimas, nes atsisakyti įpročio čiulpti pirštą yra daug sunkiau, negu atpratinti vaiką nuo čiulptuko.
Kokie būdai gali padėti atsisakyti čiulptuko?
- Pirmiausia, stenkitės mažinti čiulptuko naudojimo laiką. Jei vaikas neramus – nuraminti galima kitaip: paglostyti, pasūpuoti, pakalbinti.
- Galima pabandyti prakirpti čiulptuką arba nukirpti galiuką palaipsniui vis mažinant jo dydį;
- Jeigu vaikas paaugęs, galite pasikalbėti apie tai, kad čiulptukui jis per didelis (tačiau vaiko negėdinkite) ir pasiūlyti atiduoti mažesniam vaikučiui, čiulptukų fėjai, Kalėdų Seneliui, tam tikrose vaikų kirpyklose yra čiulptukų atidavimo indas ir pan. Atidavus čiulptuką – galite pradžiuginti vaiką dovanėle.
Beje, nesiūlykite čiulptuko ramiam mažyliui ir išimkite jį iš užmigusio kūdikio burnytės. Kuo čiulptukas mažiau laiko yra burnoje – tuo geriau:)