Retencinė kapa (po ortodontinio gydymo). Ką reikia žinoti?

Retencinė kapa –  tai plona, skaidri plokštelė, kuri yra pagaminta iš plastiko ir yra nešiojama po ortodontinio gydymo.

Kodėl reikalinga retencinė kapa?

Retencinė kapa skiriama tam, kad dantys pakartotinai negrįžtų į pirminę padėtį (nesusigrūstų ir pan.). Nustatyta, kad daugeliui žmonių dantys juda visą gyvenimą. Ypač linkę susigrūsti apatinio žandikaulio priekiniai dantys.

Retencinė kapa palaiko dantis fiksuotoje pozicijoje bei padeda prisitaikyti prie naujos dantų padėties kaului, dantenų skaiduloms ir periodonto raščiams.

Kaip gaminama retencinė kapa?

Retencinė kapa yra gaminama individualiai (ji tampriai apspaudžia dantis). Tam, kad retencinė kapa būtų pagaminta – odontologijos klinikoje yra nuimami atspaudai (arba dantys nuskenuojami intraoraliniu skeneriu), jie nusiunčiami į technikų laboratoriją (ten vyksta kapos gamyba). Po kelių dienų kapa atkeliauja į kliniką ir yra perduodama pacientui.

Kiek laiko reikia nešioti retencinę kapą?

Po kiekvieno ortodontinio gydymo gydytojas ortodontas informuoja apie konkrečiai situacijai labiausiai tinkamą retencinio aparato nešiojimo protokolą.

Tačiau dažnai yra rekomenduojama retencinę kapą nešioti taip: pirmuosius mėnesius po ortodontinio gydymo kapą reikia nešioti burnoje 22-24 valandas per parą (apie 2-6 mėnesius), po to nešiojimo trukmė trumpinama, kol galiausiai kapą rekomenduojama nešioti tik miego metu.

Labai svarbu nešioti retencinę kapą pagal ortodonto nurodymus, kitu atveju iškyla didelė rizika, kad dantys gali grįžti į pradinę padėtį (prieš ortodontinį gydymą). Dažnais atvejais retencinę kapą rekomenduojama nešioti visą gyvenimą.

Retencinės kapos priežiūra:

  • Nešiojant kapą burnoje – negalima valgyti;
  • Išėmus kapą – visada ją įdėkite į specialią dėžutę;
  • Kiekvieną kartą prieš įsidedant ir išsiėmus kapas – jas reikia nuskalauti po šalto vandens srove. Nenaudokite karšto vandens, nes kapa gali deformuotis;
  • Kapą valykite minkštu dantų šepetėliu ir skystu bespalviu muilu. Po to kruopščiai nuskalaukite po šalto vandens srove; Retencinės kapos valymui rekomenduojama nenaudoti dantų pastos, nes ji gali palikti mikro-įbrėžimus ant kapos;

Kartą per kelis mėnesius kapą galite dezinfekuoti:

  • Galite naudoti Corega Bio Formula arba  Fittydent dezifekuojančias tabletes;
  • Ištirpinkite vieną tabletę šilto/drungno vandens stiklinėje (svarbu, kad tirpalas apsemtų kapą);
  • Palaikykite kapą tirpale 3-5 minutes;
  • Nuvalykite kapą naudodami minkštą dantų šepetėlį;
  • Gerai nuskalaukite kapą po vėsiu tekančiu vandeniu;
  • Išpilkite tirpalą iš karto po panaudojimo.

Retencinės kapos nešiojimas:

-Pirmosiomis dienomis pradėjus nešioti kapą dantys gali būti jautresni nei įprastai.

-Jeigu jaučiate, jog kapa įsideda netaisyklingai, skaudžiai trina, tokiu atveju kreipkitės į odontologą.

Retencinės kapos keitimas

Rekomenduojama seną retencinę kapa pakeisti į naują, kai pastebite susidėvėjimo požymius: kapa tampa neskaidri, atsiranda įskilimų ir pan. (įprastai kas maždaug 3 metus, bet gali būti ir anksčiau).

Ar yra alternatyva retencinei kapai?

Taip, jei pacientui nepriimtina nešioti retencinę kapą – tam tikrais atvejais (kaip alternatyva) gali būti užklijuojama retencinė vielutė (ant priekinių dantų iš liežuvio pusės).

***

Galvojate apie naują retencinę kapą, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)


Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

simona.korop@gmail.com

Kiti straipsniai: