Tarpas tarp dantų (diastema, pradantė )

Pieniniame sąkandyje (1-6 metų vaikams). Pieninio sąkandžio laikotarpiu, tarpeliai tarp priekinių dantų yra normalus reiškinys. Jie turėtų būti nuo pat dantukų prasikalimo laikotarpio, tačiau augant vaikui ir žandikauliui ir prasiplėtus alveolinei ataugai – šiek tiek padidėja. Dažniausiai tarpeliai tarp dantų būna 1-2 mm. Tarpeliai turi būti tam, kad augantys didesni nuolatiniai dantys turėtų vietos dantų lanke, tačiau tarpelių buvimas dar negarantuoja, kad dantys bus tiesūs. Tačiau jei tarpelių tarp pieninių dantukų NĖRA – tada didelė tikimybė, kad nuolatiniai dantys bus susigrūdę.

Mišriame sąkandyje (6-13 metų vaikams). Mišraus skandžio laikotarpiu (kai yra ir pieninių ir krūminių dantų) 1-3 mm tarpas tarp centrinių kandžių yra normalus reiškinys. Paprastai tokio pločio tarpelis užsidaro savaime dygstant nuolatinėms iltims (maždaug 13 metų vaikui).

Jei tarpelis tarp centrinių kandžių yra didesnis nei 3 mm, tai gali būti dėl šių priežasčių:

  • Papildomas dantis kaule;
  • Viršutinių šoninių kandžių užuomazgų nebuvimas;
  • Smulkūs ar spyglio formos viršutiniai šoniniai kandžiai;
  • Stambus viršutinės lūpos pasaitėlis;
  • Smulkūs dantys ir generealizuoti tarpeliai tarp dantų
  • Dėl piršto čiulpimo į lūpinę pusę palinkę viršutiniai kandžiai
  • Trauma
  • Cista

Jei jus neramina vaiko didelis tarpas tarp centrinių kandžių – pasikonsultuokite su gydytoju odontologu, geriausia – su ortodontu.

Suaugusiems. Kai kurie žmonės turi smulkius dantis palyginus su žandiklaulių dydžiu, todėl yra tarpelis(iai) tarp dantų. Tokiu atveju, norint uždaryti tarpą(us) dažniausiai rekomenuojamas arba estetinis plombavimas (jei tarpelis nėra labai didelis) arba ortodontinis gydymas (breketais arba tiesinimo kapomis).

Sergant periodontitu (paradontoze). Periodontitas – tai uždegiminis procesas dantį supančiuose audiniuose, dėl kurio vyksta šių audinių irimas. Kadangi sergant periodontitu sumažėja kaulinio audinio apie dantis – atsiranda tarpai tarp dantų. Tokiu atveju, svarbu kreiptis į gydytoja periodontologą, kad liga būtų gydoma ir situacija stabilizuojama.

Kiti straipsniai: