Tarpdančių šlifavimas ortodontinio gydymo metu. Kodėl jis reikalingas?

Ortodontinio gydymo metu kartais reikalinga tokia procedūra, kaip tarpdančių šlifavimas/kontaktų emalio redukcija (IPR, interproximal enamel reduction). Tai yra procedūra, kurios metu atliekamas danties pločio susiaurinimas.

Kodėl reikalingas tarpdančių šlifavimas?

  • Kai reikalinga papildomai vietos dantų ištiesinimui (dantys susigrūdę). Jei dantų lanke yra nepakankamai vietos susigrūdusiems dantims ištiesinti, tada tam tikrais atvejais pakanka tarpdančių pašlifavimo – taip suformuojama vieta dantims ištiesinti (išvengiama jų didelio „atlenkimo”/atsikišimo į priekį). Tačiau jei dantų lankai labai maži ar dantys labai susigrūdę ir vietos reikia daugiau, nei kad galima gauti pašlifavus tarpdančius – reikalingas dantų šalinimas.
  • Siekiant danties formos patobulinimo. Pavyzdžiui, jei dantys yra trikampės formos, kartais pašlifuojami tarpdančiai tam, kad būtų pakeista danties forma (į labiau stačiakampę formą) ir ištiesinus dantis susiformuotų tampresnis tarpdančių kontaktas, nesusidarytų juodas tarpelis tarp dantų.
  • Ortodontinio gydymo stabilumui užtikrinti.

Ar tarpdančių šlifavimas kenkia dantims?

Moksliniais ir praktiniais tyrimais įrodyta, kad ši procedūra yra saugi ir neturi įtakos karieso ar dantenų uždegimo formavimuisi ir susidarymui.

Kaip atliekamas tarpdančių pašlifavimas?

Tarpdančių pašlifavimas yra atliekamas specialiomis tarpdančių šlifavimo juostelėmis, diskeliais, grąžteliais, į pjūklelį panašiu instrumentu ir kt.

Procedūra yra neskausminga, nes šlifuojama nedaug, emalio ribose.

Šlifavimo metu yra vadovaujamasi tam tikrais protokolais ir tiksliai matojamas kiekis, kiek danties audinio pašalinama (įprastai apie 0.2 mm nuo vieno danties kontaktinės pusės). Dažniausiai šlifuojama tie dantys/tose zonose, kuriose yra daugiau emalio ar kur yra plombuotas kontaktas.

Po emalio redukcijos tarpdantis gali būti pafluoruojamas specialiu laku, tačiau tai nėra būtina procedūra.

Kiti straipsniai: