Netaisyklingas sąkandis vaikystėje: kada atliekamas ortodontinis gydymas?

Vaikams pirmą kartą apsilankyti pas ortodontą ne vėliau kaip 7 metų amžiaus (arba ir anksčiau, jei tėvai pastebi sąkandžio problemas). Konsultacijos metu ortodontas gali įvertinti vaiko kvėpavimo takus, sąkandį, burnos įpročius. Tada ortodontas įvertina ir informuoja, ar ortodontinis gydymas bus reikalingas ir kada geriausia jį pradėti.

Kodėl rekomenduojama netaisyklingą sąkandį pradėti koreguoti vaikystėje:

  • Tai geriausias laikas pašalinti žalingus įpročius (tokius kaip piršto čiulpimą, įprotį nuolat kvėpuoti per burną, netaisyklingą liežuvio padėtį burnoje ir kt.);
  • Jei viršutiniai priekiniai dantys yra priekinėje padėtyje („atsikišę”) – sąkandžio korekcija sumažina tikimybę, kad priekiniai dantys bus traumuoti.
  • Koregavus tam tikras sąkandžio patologijas – pagerėja estetinė išvaizda, gali pagerėti vaiko psichologinė būsena.

Kada tinkamiausias laikas koreguoti sąkandžio patologijas?

Kada geriausia koreguoti sąkandžio patologiją, priklauso nuo individualios situacijos (t.y. nuo to, koks yra sąkandžio sutrikimas).

Pavyzdžiui:

-Esant kryžminiam sąkandžiui – dažniausiai rekomenduojama jį koreguoti kuo greičiau. Sąkandžio koregavimui dažniausiai yra naudojami viršutinio žandikaulio plėtimo aparatai.

-Esant distaliniam sukandimui (kai stebimas mažas apatinis žandikaulis ir viršutiniai dantys atrodo „atsikišę į priekį”), dažnai rekomenduojama palaukti, kol vyks intensyviausias apatinio žandikaulio augimas (t.y. apie 9-12 metus). Tačiau iki tada (kol ortodontas paskirs augimą modifikuojantį ortodontinį aparatą), vaikas gali nešioti Myobrace aparatą, kuris padeda pašalinti žalingus įpročius, kurie dažniausiai ir lemia netaisyklingo sąkandžio formavimąsi. Atlikus gydymą Myobrace sistema – sumažėja tikimybė, kad bus reikalingas intensyvus ortodontinis gydymas ateityje (tačiau gana dažnai ortodontinis gydymas vis tiek yra reikalingas, tik jis įprastai trunka trumpiau).

-Esant mezialiniam sukandimui (kai apatiniai priekiniai kandžiai yra priekinėje padėtyje, t.y. uždengia viršutinius kandžius), dažnai rekomenduojamas ankstyvas gydymas (apie 6-9 m.). Esant šiai sąakandžio patologijai dažnai paskiriamas viršutinio žandikaulio plėtimas ir veido kaukė.

IŠVADA. Kiekvieno vaiko situacija yra individuali, todėl pasikonsultuoti rekomenduojama nuo 7 metų, o kada ir koks tiksliai ortodontinis gydymas indikuotinas – informuos gydytojas konsultacijos metu.

Kiti straipsniai: