Vaikas griežia dantimis: ką daryti?

Jei vaikas dantimis griežia protarpiais, kai dygsta pieniniai ar nuolatiniai dantys, auga žandikaulis, tai visai normalu ir daryti nieko nereikia (tai gali būti fiziologinis procesas). Dalis vaikų nustoja griežti dantimis augant, nes tai siejama su emocine ir psichologine vaiko branda.

Jei vaikas dantimis griežia nuolat ir intensyviai – reikia ieškoti galimos priežasties.

Dažnai su naktiniu bruksizmu (dantų griežimu) yra nustatomas vaikų jautrumas, padidėjęs nerimas, hiperaktyvumo sindromas, padidėjęs kortizolio kiekis seilėse ir miego sutrikimai: sumažėjęs kvėpavimo takų praeinamumas, knarkimas, kartais ir miego apnėja.

Tyrimai rodo, kad tam tikriems vaikams dantų griežimo epizodai sumažėja po adenoidų ir/ar tonzilių pašalinimo (jei jos buvo hipertrofiškos/padidėjusios).

PATARIMAI:

-Jei yra knarkimas, įtariami miego sutrikimai (sumažėjęs kvėpavimo takų praeinamumas), apnėja, ar pastebima, kad vaikas vaikšto nuolat išsižiojęs (įprastai kvėpuoja per burną, o ne per nosį) – rekomenduojama pasikonsultuoti su LOR gydytoju (otorinolaringologu).

-Prieš miegą patartina vengti telefono naudojimo, geriau paskaityti pasaką, pasiklausyti muzikos, papiešti ir pan.

-Prieš miegą pakabėkite su vaiku kaip jam sekasi, sužinokite kas jį jaudina, neramina. Išsipasakojęs vaikas nurims, atsipalaiduos.

-Dažna dantų griežimo priežastis būna pervargimas, tad stenkitės anksčiau vaiką paguldyti miegoti.

-Jei norisi apsaugoti dantis – vaikas nakties metu gali nešioti Myobrace treinerį (tačiau jis nešalina dantų griežimo priežasties, o apsaugo dantis nuo „trynimosi vienas į kitą”). Myobrace treinerį galima įsigyti tam tikrose odontologijos klinikose.

Kiti straipsniai: